Materiał Partnera

W jaki sposób działają przedszkola integracyjne?

W jaki sposób działają przedszkola integracyjne?

Przedszkole integracyjne, podobnie jak inne, zwykłe placówki, ma na celu pomoc oraz wspieranie naszych pociech w odkrywaniu i nazywaniu otaczającego je świata, wzbudzaniu ich chęci do dalszej nauki oraz rozwoju samodzielności.  Czym zatem różni się przedszkole integracyjne od nieintegracyjnego i czy warto posyłać nasze maluchy do tego typu placówek?

Idea przedszkola integracyjnego

W placówce tego typu dzieci z problemami rozwojowymi integrują się z dziećmi zdrowymi. Dla maluchów z problemami uczęszczanie do przedszkola integracyjnego niesie ze sobą możliwość przebywania na co dzień oraz zabawy ze zdrowymi rówieśnikami. To zaś pozwala im na ich obserwacje oraz naśladowanie, a tym samym skutecznie motywuje do ćwiczeń.

Przedszkole integracyjne może mieć również bardzo pozytywny wpływ na rozwój zdrowych dzieci. Jednak wielu rodziców wciąż jeszcze ma wątpliwości, czy decyzja o posłaniu ich pociechy do takiej placówki może być dobra. Pojawiają się pytania: czy przebywanie zdrowego dziecka w przedszkolu integracyjnym jest bezpieczne? Czy nie wpłynie negatywnie na jego rozwój? Rodzicu, możesz być spokojny, oddanie dziecka do przedszkola integracyjnego może bowiem wpłynąć na malucha jedynie w pozytywny sposób.

Zalety przedszkola integracyjnego

Zdrowe dzieci, poprzez kontakt z maluchami z różnymi problemami, uczą się szacunku dla każdej odmienności. Badania i praktyka pokazują jasno, że maluchy, które przebywają w grupie z dziećmi z problemami, szybciej rozwijają się emocjonalnie. Stają się bowiem bardziej wrażliwe i empatyczne. Każdego dnia uczą się odpowiedzialności, opieki nad innymi oraz potrzeby stawania w obronie słabszych. W kontakcie z kolegami i koleżankami z problemami, zdrowe dzieci uczą się także niezwykle ważnej rzeczy, a mianowicie tego, że inny nie oznacza gorszy, a każdy z nas ma swoje talenty i jedne rzeczy wychodzą mu lepiej, a inne gorzej i to jest jak najbardziej w porządku. Dzieci, chodzące do przeszkoli integracyjnych, częściej myślą o innych, umieją dzielić się swoimi rzeczami oraz potrafią odczytywać emocje. Uczą się także szybciej wybaczać – wyjaśnia nasza rozmówczyni, psycholog z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego Raz Dwa Trzy – My w Warszawie.

Jak widać pobyt w przedszkolu integracyjnym niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju zdrowych dzieci. Nie obawiajmy się więc ich tam posyłać.

Uczęszczanie do placówki integracyjnej nie stanowi również żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowych maluchów. W takim przedszkolu zatrudniani są bowiem odpowiedni specjaliści, którzy czuwają nad tym, aby ich wychowankowie byli bezpieczni pod ich opieką. Dzieci, cierpiące z powodu problemów, związanych z wyrażaniem emocji, są zaś obejmowane szczególną opieką, dzięki czemu nie ma ryzyka, że wyniknie sytuacja zagrażająca im samym bądź ich kolegom i koleżankom. Jednym słowem – ryzyko, że maluch wda się w bójkę czy sprzeczkę z innym dzieckiem, absolutnie nie jest wyższe aniżeli ma to miejsce w zwykłym przedszkolu nieintegracyjnym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz