Materiał Partnera

W jaki sposób działają klimatyzatory

W jaki sposób działają klimatyzatory

Klimatyzator to urządzenie coraz częściej pojawiające się w naszych domach. Przyczyną tego faktu jest przede wszystkich większa dostępność tego sprzętu, a także niższa niż jeszcze parę lat temu cena. Jak działa klimatyzator?


Klimatyzator, wbrew obiegowym opiniom, nie tylko schładza powietrze w pomieszczeniu. Jego drugim zadaniem jest obniżanie poziomu wilgotności. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ latem wysoka temperatura jest zupełnie inaczej odczuwalna, jeśli wilgotność jest wysoka, a inaczej, gdy jest ona obniżona. W pierwszym przypadku mamy wrażenie, że siedzimy w saunie. W drugim – nawet tropikalna temperatura nie powoduje aż takiego dyskomfortu.


Jak działa klimatyzator?

Odpowiedź jest zaskakująca: tak samo jak urządzenie, które każdy z nas ma w swoim domu, czyli zwyczajna, poczciwa lodówka. Zanim jednak pobiegniecie do kuchni, by przerobić Waszą chłodziarkę na urządzenie do klimatyzacji, doczytajcie ten artykuł do końca.


Idealnie nastawiony klimatyzator powinien schłodzić temperaturę pomieszczenia tak, by różnica między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia nie przekraczała 7 stopni Celsjusza. Oczywiście można sprawić, by była ona dużo większa, lecz wówczas nasz organizm odczuje taki „przeskok” jako wyraźnie niekomfortowy. Drugą kwestią jest przepływ powietrza. Prawidłowo działająca klimatyzacja nie powoduje przeciągu ani odczuwalnych podmuchów w pomieszczeniu. Działa niezwykle dyskretnie. Wróćmy jednak do zasad działania klimatyzatora.


Urządzenie składa się w największym skrócie z wymienników ciepła (skraplacza oraz parownika), sprężarki oraz wentylatora / wentylatorów, których celem jest nieustanne kreowanie ruchu powietrza wokół wymienników. Klimatyzacja „wyciąga” ciepło z pomieszczenia i wysyła je na zewnątrz budynku.


Rodzaje klimatyzatorów: split i monoblokowe

Najczęściej spotykanym i zarazem najnowocześniejszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split. Idea ich działania jest prosta. Klimatyzator składa się z dwóch części: głośnej zewnętrznej i cichej, montowanej wewnątrz budynku. Część wewnętrzna odpowiedzialna jest za schładzanie powietrza w pomieszczeniu, zaś zewnętrzna zajmuje się transportowaniem przechwyconego ciepła poza obręb budynku.

Jak łatwo się domyślić, w klimatyzatorach monoblokowych wszystkie elementy zblokowane są razem. Zarówno te cicho, jak i głośno pracujące. W efekcie urządzenie takie jest dość uciążliwe w codziennym stosowaniu, aczkolwiek świetnie sprawdza się jako rozwiązanie awaryjne. Klimatyzatory split oraz monoblokowe występują w wersji stacjonarnej oraz przenośnej. Ta druga nie posiada wszystkich walorów urządzeń montowanych na stałe. Warto jednak wspomnieć o tym, że postęp technologiczny sprawia, iż cały czas trwają prace nad tym, by urządzenia przenośne wykonywały swoją pracę nie tylko maksymalnie efektywnie, lecz także możliwie bezszelestnie.


Jeśli zależy Wam na uzyskaniu w mieszkaniu klimatu korzystnego dla zdrowia i zaintrygował Was temat klimatyzatorów, koniecznie sprawdźcie ich ofertę na stronie http://www.klima-premium.pl

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz