Artykuł sponsorowany

W jaki sposób działa klimatyzator

W jaki sposób działa klimatyzator

Klimatyzatory zapewniają stałą optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Urządzenia działające na tej samej zasadzie wykorzystuje się też m.in. w lodówkach, komorach chłodniczych w przemyśle spożywczym i innych urządzeniach, gdzie ważne jest utrzymanie chłodu. W jaki sposób działa klimatyzator i z czego jest zbudowany? Poznaj zasadę działania układu klimatyzacji.

Budowa klimatyzatora

Choć są różne typy klimatyzatorów, zasada ich działania jest zbliżona, podobnie jak budowa. Przyjrzyjmy się elementom wchodzącym w skład układu klimatyzacji.

W uproszczonym uniwersalnym modelu klimatyzator składa się z następujących części:

  • Czynnik chłodniczy – krąży on po układzie, odbierając ciepło z klimatyzowanego wnętrza i przekazując je na zewnątrz.
  • Parownik – to część znajdująca się w chłodzonym pomieszczeniu. Za jego pośrednictwem czynnik chłodniczy przyjmuje energię cieplną, dzięki czemu powietrze się schładza.
  • Skraplacz – to element, za pośrednictwem którego czynnik chłodniczy oddaje energię cieplną do otoczenia poza chłodzonym pomieszczeniem. Schłodzona w ten sposób ciecz kieruje się znów do parownika.
  • Wentylatory – towarzyszą parownikowi oraz skraplaczowi i wymuszają ruch powietrza, aby jego wymiana była sprawniejsza.
Ponadto układ klimatyzacji wyposażony jest w sprężarkę i zawór rozprężny, które powodują obieg czynnika chłodniczego w układzie. Należy też wymienić przewody, przez które przechodzi ciecz chłodząca. Łączą one skraplacz i parownik. Całość stanowi zamknięty układ – dopowiada specjalista z YogiCo.          

Zasada działania klimatyzatora

Aby w pełni zrozumieć, jak działają klimatyzatory domowe i samochodowe, a także chłodziarki czy lodówki, warto odświeżyć sobie lekcje fizyki. Przypomnijmy zatem: jeśli dwie substancje o różnych temperaturach znajdą się obok siebie, dochodzi między nimi do wymiany ciepła do czasu, aż temperatury się wyrównają.

Drugi istotny fakt w kontekście działania klimatyzatorów mówi, że temperatura substancji ma wpływ na jej stan skupienia. Czynnik chłodniczy paruje w stosunkowo niskiej temperaturze. Dzięki temu może skraplać się podczas schładzania w skraplaczu i przyjmować postać gazową w parowniku. Jego właściwości sprawiają, że wymiana ciepła przebiega bardzo sprawnie.

Wyżej przedstawiony opis działania klimatyzatora jest, naturalnie, bardzo uproszczony, bo poszczególne modele tych urządzeń mogą różnić się budową, wydajnością i właściwościami. Współczesne systemy klimatyzacji są wyposażone m.in. w elektroniczne systemy sterowania temperaturą i inne elementy podnoszące walory użytkowe i estetyczne, bezpieczeństwo użytkowania oraz żywotność systemu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz