Materiał Partnera

W jaki sposób działa dalmierz?

W jaki sposób działa dalmierz?

Dalmierz jest jednym z urządzeń stosowanych powszechnie przez geodetów. Jak sama jego nazwa wskazuje, służy on do mierzenia odległości. Najczęściej spotykamy dalmierze elektroniczne, korzystające w swym działaniu z wiązki laserowej. Instrument tego rodzaju może być obsługiwany przez jedną osobę, ma poręczny kształt i wydaje się prosty w obsłudze. Jego działanie opiera się jednak na skomplikowanej technologii oraz zaawansowanych obliczeniach.

Po co geodecie dalmierz?

Chociaż dalmierze znajdują swoje zastosowanie nie tylko w geodezji, ale także radiolokacji i radionawigacji, najbardziej prawdopodobne jest, że zetkniemy się z nimi właśnie podczas kontaktu z geodetą. Od geodetów z przedsiębiorstwa usług inżynieryjno‐budowlanych Almar dowiedzieliśmy się, że stosują dalmierze w swej codziennej pracy. Chociaż tachimetry, urządzenia łączące w sobie funkcje dalmierza i teodolitu, umożliwiają wykonanie stosownych pomiarów, używanie dalmierza jest często bardziej efektywne oraz wygodniejsze.

Zasada działania poszczególnych typów dalmierzy

Dalmierze dzielą się na trzy ogólne typy. Wynikają one z zasady działania. Wszystkie służą do wykonywania tego samego rodzaju pomiarów geodezyjnych, ale robią to w różny sposób. Typy dalmierzy to:

  • Dalmierze optyczne – najprostsze, stosowane do dziś dalmierze. Wyposażone są w dwa obiektywy pozwalające na obliczenie kąta paralaksy, parametru odwrotnie proporcjonalnego do odległości od obiektu, w który wycelujemy dalmierz. Stosowanie dalmierza optycznego wymaga wykonania dodatkowych obliczeń, dlatego spotkać je można wyłącznie u doświadczonych geodetów nieprzyzwyczajonych do nowoczesnych rozwiązań.
  • Dalmierze elektromagnetyczne – te dalmierze wykorzystują fale elektromagnetyczne wysyłane w kierunku oddalonego obiektu. Celując w niego dalmierzem wysyłamy niewidoczne fale, które odbijają się od niego i wracają do urządzenia. To następnie dokonuje stosownych obliczeń dzięki wbudowanemu systemowi.
  • Dalmierze laserowe – najczęściej spotykane. Podobnie jak dalmierze elektromagnetyczne, wysyłają coś w kierunku obiektu, w który są wycelowane. Tym razem jest to jednak widoczna wiązka lasera. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że nie można celować takim dalmierzem w kierunku przezroczystych obiektów: laser musi się mieć od czego odbić. Ta drobna wada jest rekompensowana przez szeroką dostępność dalmierzy laserowych oraz ich dużą dokładność. Stosują je nie tylko geodeci, ale także policjanci, wojskowi, myśliwi, a nawet golfiści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz