Materiał Partnera

W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka?

W jaki sposób dobrać odpowiedni rozmiar roweru dla dziecka?

Jazda na rowerze przynosi dziecku wielkie korzyści – między innymi świetną rozrywkę oraz poprawę kondycji fizycznej. Zanim jednak udamy się z naszą pociechą do sklepu i wybierzemy dla niego jednoślad, warto wiedzieć w jaki sposób prawidłowo dobrać rozmiar ramy.

Wysokość ramy

Podstawową kwestią w wyborze rozmiaru roweru dla dziecka, jest wielkość ramy. Wartość tę wyznacza się mierząc długość odcinka między końcem rury podsiodłowej ze środkiem osi suportu, czyli miejsca w którym montuje się zębatki układu napędowego i pedały – długość ta wyrażana jest w calach. Wysokość ramy jest skorelowana ze wzrostem dziecka, a konkretnie wysokością jego kroku. Dla przykładu: dla dziecka z krokiem na wysokości 53 cm wyznaczono wysokość ramy 11”, zaś dla dziecka z krokiem na wysokości 58 cm wysokość ramy wynosi 13”. Warto jednak mieć na uwadze, że różni producenci rowerów różnie dokonują pomiarów wysokości ramy, dlatego najlepszym sprawdzianem będzie dokładne sprawdzenie rozmiaru roweru z dzieckiem.

Jak sprawdzić rozmiar ramy?

Wysokość ramy sprawdzamy przy maksymalnie opuszczonym siodełku. Dziecko, siedząc na nim, powinno móc przy wyprostowanych nogach dotykać obiema stopami ziemi – jeśli dziecko musi stawać na palcach żeby utrzymać się na siodełku oznacza to, że rama jest dla niego zbyt wysoka. Możemy również zmierzyć wysokość kroku dziecka i na tej podstawie wybrać dla niego odpowiedni rower. Pomiaru dokonujemy na wewnętrznej stronie nogi dziecka. Najłatwiej będzie zrobić to w następujący sposób – stawiam dziecko przy ścianie tak, by jego pięty stykały się ze ścianą i podłogą (dziecko w momencie dokonywania pomiaru powinno być bose), nogi powinny być proste, nie w rozkroku. Między nie wkładamy książkę i lekko dociskamy ją do kroku. W miejscu stykania się górnej krawędzi książki ze ścianą zaznaczamy ślad ołówkiem i przy pomocy miarki krawieckiej mierzymy odległość od śladu do podłogi.

Dla większej pewności przy zakupie rowerów – zarówno dla dziecka, jak i młodzieży i osób dorosłych – warto skorzystać z pomocy obsługi sklepów rowerowych. Szeroki wybór rowerów oraz profesjonalną obsługę klienta znajdziemy w sklepie Activ Sport w Tomaszowie Mazowieckim. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz