Artykuł sponsorowany

W jaki sposób dbać o posadzki?

W jaki sposób dbać o posadzki?

Podłoga stanowi całkiem sporą i znaczącą przestrzeń w każdym pomieszczeniu. Przez to rzutuje na jego ogólny wygląd. Piękna podłoga może stanowić akcent dekoracyjny, choć, oczywiście, najważniejsze są aspekty użytkowe. Posadzka to inwestycja na lata. Zależy nam na tym, aby służyła tak długo, jak tylko się da. To, jak długo będzie żywotna, zależy od tego, jak o nią zadbamy. Jak się za to zabrać?

Rodzaje posadzek

Obecnie mamy do wyboru kilka typów posadzek. Różnią się przeznaczeniem oraz materiałem wykonania. Od materiału zależą właściwości posadzki oraz to, w jaki sposób powinna być pielęgnowana.

Pod względem zastosowania z grubsza możemy podzielić posadzki na przemysłowe i nieprzemysłowe. Te pierwsze muszą być o wiele bardziej odporne na skrajne temperatury, wstrząsy, tarcie oraz działanie chemikaliów.  Od posadzek, których używamy w domu, wymagamy z kolei dobrego wyglądu.

Pod względem sposobu montażu wyróżniamy posadzki spoinowe i bezspoinowe, a także mozaiki. Posadzki spoinowe to np. drewniane panele – taka posadzka składa się z łączonych ze sobą elementów. Wariant bezspoinowy to jednolita warstwa bez żadnych łączeń. Takie są np. posadzki betonowe i żywiczne. Mozaika z kolei składa się z wielu małych elementów, najczęściej wielobarwnych, które po ułożeniu stanowią jakiś wzór.

W jaki sposób na co dzień dbać o posadzki (przemysłowe!)

O ile większość z nas doskonale wie, w jaki sposób czyścić i pielęgnować swoje domowe posadzki, o tyle rzadko kiedy zastanawiamy się nad dbaniem o podłogi fabryk i parkingów… A tymczasem są one znacznie mocniej eksploatowane! Jak sprawić, by służyły nam wszystkim jak najdłużej?

Przyjrzyjmy się posadzce betonowej, ponieważ to z taką spotykamy się najczęściej. Dla zachowania jej w dobrym stanie bardzo ważna jest czystość. Pyły z produkcji, drobiny piasku przenoszone na butach i oponach, twarde koła samochodowe – to wszystko uszkadza powierzchnię betonowej posadzki powoli i początkowo niedostrzegalnie, lecz bardzo skutecznie. Dlatego ważne jest regularne usuwanie tego typu zabrudzeń, zwłaszcza tam, gdzie nanosi się ich najwięcej.

Dla betonu niebezpieczne są także płynne zabrudzenia, takie jak np. oleje. W sytuacji rozlania należy jak najszybciej bardzo dokładnie usunąć płyn z powierzchni podłogi. Beton szybko wchłania tego typu zabrudzenia, dlatego najlepiej jest do nich nie dopuszczać, a gdy mimo to coś się wydarzy – reagować jak najszybciej.

W codziennej pielęgnacji betonowych posadzek niezastąpiona jest ciepła woda. Absolutnie niedopuszczalne są takie środki, jak rozpuszczalniki (np. aceton), substancje silnie alkaliczne i silnie kwasowe – nawet w niewielkim stężeniu ich użycie jest ryzykowne. Najlepsze są preparaty neutralne i minimalnie zasadowe. Najbezpieczniej jest korzystać tylko ze środków przeznaczonych do betonowych posadzek.

Posadzki betonowe, które są łatwe w pielęgnacji i bardzo wytrzymałe, oferuje Planbet.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz