Materiał Partnera

W jaki sposób czyścić i pielęgnować poszczególne rodzaje tapicerki na meblach wypoczynkowych oraz funkcyjnych?

W jaki sposób czyścić i pielęgnować poszczególne rodzaje tapicerki na meblach wypoczynkowych oraz funkcyjnych?

Meble tapicerowane nie tylko dobrze się prezentują ze względu na duży wybór wzorów, ale również są bardzo wygodne. Dzielą się na wypoczynkowe, takie jak sofy i fotele do salonu oraz funkcyjne, po rozłożeniu pełniące funkcję łóżka. Jakie wyróżniamy rodzaje materiałów i w jaki sposób powinniśmy je pielęgnować, aby służyły nam latami i cały czas wyglądały estetycznie?

Rodzaje tapicerki

Spośród materiałów używanych przy produkcji mebli tapicerowanych, wyróżniamy cztery główne kategorie:

  1. Szenila – miękka i przyjemna w dotyku tkanina. Jest dość gruba i bardzo wytrzymała, dlatego nadaje się do niemal każdego rodzaju mebli. By utrzymać ją w czystość, konieczne jest regularne odkurzanie, aby uniemożliwić wnikanie kurzu do głębszych warstw.
  2. Welur – jest dość drogi i sprawia wrażenie luksusowego. Często mylony jest z zamszem, ze względu na swoją mięciutką strukturę w formie delikatnego meszku. Trudno utrzymać go w czystości, dlatego nie nadaje się do domów, w których mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta. 
  3. Żakard – tkanina bardzo ozdobna, lecz nieco szorstka. Największą zaletą jest łatwość w czyszczeniu, gdyż może być prana za pomocą urządzeń i środków przeznaczonych do prania dywanów.
  4. Mikrofibra – tkanina sprężysta i gładka. Szczególnie polecana alergikom. By zachować idealny wygląd, wystarczy systematyczne odkurzanie.
  5. Skóra i wyroby skóropodobne – prezentują się ekskluzywnie i mogą służyć latami, jednak wymagają odpowiedniej konserwacji oraz pielęgnacji specjalnie do tego przeznaczonymi środkami.

Pielęgnacja mebli wypoczynkowych i funkcyjnych różni się od siebie. Kanapy, na których sypiamy, prócz rutynowego czyszczenia wymagają także regularnej dezynfekcji w celu zabicia roztoczy oraz chorobotwórczych drobnoustrojów.

Usuwanie trudnych plam

Plamy na tapicerce mogą powstawać w skutek rozlania płynnych substancji lub w wyniku wsiąkania potu oraz wilgoci. Naprawdę uporczywe plamy najlepiej od razu powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem tapicerki. Jeśli jednak chcemy spróbować sami, najpierw upewnijmy się, czy producent danego mebla nie ostrzega przed użyciem poszczególnych substancji. Do pozbycia się plam i nieprzyjemnych zapachów domowymi sposobami zwykle stosuje się mieszanki takich substancji jak ocet, soda oczyszczona oraz sok z cytryny.

Skąd zamawiać dobrej jakości meble tapicerowane?

Żeby mieć pewność, że tapicerka została wykonana z wysokiej jakości surowca, najlepiej jest zamawiać ją prosto od producenta np. SOFEX. Przedstawiciel profesjonalnej, prywatnej firmy nie tylko zagwarantuje wysoką jakość materiału, ale również udzieli niezbędnych wskazówek dotyczących pielęgnacji.

Opracowanie:
Skiereszewo, Kiszkowska 1
tel. 61 428 46 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz