Artykuł sponsorowany

W co wyposażone są warsztaty samochodowe naprawiające ciężarówki?

W co wyposażone są warsztaty samochodowe naprawiające ciężarówki?

Serwis i naprawa samochodów ciężarowych przebiega nico inaczej niż w przypadku aut osobowych i dostawczych. Z tego względu warsztaty zajmujące się takimi usługami wyposażone są w rozmaite sprzęty, które umożliwiają działanie na dużych pojazdach. W takich miejscach nie może zabraknąć m.in. stanowisk podnośnikowych. W jakie urządzenia wyposażone są dobre warsztaty naprawiające samochody ciężarowe?

Stanowiska podnośnikowe i sprzęt pomocniczy

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia warsztatu zajmującego się naprawą samochodów ciężarowych jest stanowisko podnośnikowe. Oczywiście im więcej ich jest, tym więcej samochodów w jednym czasie można naprawiać. Zazwyczaj mamy do czynienia z podnośnikami najazdowymi, które unoszą pojazd za pomocą platformy. Możliwe jest również wykorzystywanie sprzętów unoszących samochód za koła. Te wersje podnośników mają parzystą liczbę kolumn siłownikowych. To właśnie od ilości kolumn i ich nośności zależy całkowita nośność podnośnika. Zaletą tego rozwiązania jest bezproblemowa możliwość zmiany lokalizacji stanowiska, a także dostosowanie kolumn do rozstawu kół i osi pojazdu. Natomiast minusem tego urządzenia jest to, że nie można na nich naprawiać samochodów ciężarowych z odciążonymi kołami i zawieszeniami. W tym celu należy użyć konstrukcji siłownikowych podpierających osie albo ramy samochodu.

Nie tylko podnoszenie samochodów ciężarowych stanowi spore wyzwanie. Dużym utrudnieniem jest także manewrowanie podzespołami i elementami pojazdu, które są ciężkie. To zdecydowanie ogranicza ich przemieszczanie po warsztacie, np. zaniesienie na stanowisko robocze przystosowane do specjalistycznej obsługi. W związku z tym wszelkiego rodzaju wały napędowe i korbowe, bębny hamulcowe czy skrzynie przekładniowe muszą być transportowane przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Tym najczęściej są zmechanizowane urządzenia posiadające możliwość przemieszczania pionowego i poziomego. Ponadto ze względu na duży wymiary i masę poszczególnych elementów pojawia się konieczność wykorzystania rozmaitych urządzeń takich jak wyciągarki. Zwykle wyposażone są one w elektryczny  napęd. Mocuje się je na wózkach, które poruszają się po suwnicowej konstrukcji pod sufitem warsztatu.

Nowoczesna diagnostyka samochodów ciężarowych

W dzisiejszych czasach naprawa i serwis pojazdów ciężarowych nie polega tylko na czynnościach związanych z mechanicznymi usterkami elementów. Do tego mechanicy samochodowi niejednokrotnie muszą podjąć się napraw elektronicznych systemów sterowania, które odpowiadają za pracę poszczególnych podzespołów i układów. W związku z tym przydatna jest diagnostyka komputerowa umożliwiająca określenie przyczyny pojawiających się problemów. Oprócz tego firma Artur Maćkowski Naprawa Pojazdów Mechanicznych oferuje swoim klientom diagnostykę komputerową elektronicznych systemów sterowania konkretnymi układami w następujących zakresach:

  • sterowania silnika,
  • sterowania skrzyni biegów,
  • komfortu i bezpieczeństwa czynnego,
  • bezpieczeństwa biernego.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz