Materiał Partnera

VAT bez tajemnic. Najważniejsze zmiany w 2020 roku

VAT bez tajemnic. Najważniejsze zmiany w 2020 roku

Każda zmiana w prawie podatkowym wiąże się ze stresem u pracodawcy. Rok 2019 nie należał do łatwych pod tym względem. Większość przedsiębiorców spodziewa się zmian w prawie
w ciągu roku. Niemniej ilość wprowadzonych poprawek w 2020 roku przyprawiła o ból głowy zarówno zarządy firm, jak i działy księgowe. Wraz z rozpoczęciem nowego roku, wszyscy musieli nabyć szczegółową wiedzę na ten temat. A co się zmieniło? Zobacz!

 

JPK_VAT 2020

Aby przeciwdziałać oszustwom i rejestrowaniu tzw. pustych faktur, wprowadzono system jednolitego pliku kontrolnego połączonego z VAT-7 i VAT-7K. Jak tłumaczy specjalista biura rachunkowego Duet M&K, JPK_VAT zawiera ewidencję VAT oraz deklarację VAT. Dzięki temu:

  • zmniejsza się liczba przetwarzanych dokumentów,
  • przedsiębiorca nie musi składać dwa razy tych samych treści,
  • rozliczenie jest weryfikowane bez angażowania podatnika,
  • rozliczenia z urzędem są prostsze, dzięki zmniejszeniu obciążeń sprawozdawczych.

Składanie nowego JPK_VAT obowiązuje duże firmy od 1 kwietnia 2020 roku, a małe przedsiębiorstwa od 1 lipca 2020 roku.

Plik trzeba wysłać co miesiąc. Przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że nieprawidłowo wypełniony JPK_VAT poniesie za sobą konsekwencje finansowe.

 

Mikrorachunek

Dużym uproszczeniem dla pracodawców jest stworzony przez Ministerstwo Finansów system mikrorachunków. Każde przedsiębiorstwo otrzymało indywidualny numer rachunku bankowego, na który ma wpłacać należny podatek VAT, CIT i PIT. Osoba prowadząca firmę może sprawdzić swój numer rachunku na stronie rządu lub w urzędzie skarbowym. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie dane są w jednym miejscu.

 

Obowiązkowa „biała lista” podatników VAT

„Biała lista” ma na celu przedstawienie spisów czynnych podatników, ich rachunków bankowych oraz poprawności podanych danych. Na podatnika został nałożony obowiązek sprawdzenia, czy numer konta bankowego, na który ma zlecić przelew na kwotę powyżej 15 000 złotych, znajduje się na wyżej wymienionej „białej liście”.

W przypadku, kiedy płatność została zrealizowana na rachunek poza tą listą, przedsiębiorca traci możliwość zaliczenia tego wydatku do kosztów przychodu.

Niesie to za sobą konieczność weryfikacji każdego przelewu. To powoduje, że biura rachunkowe oferujące usługę prowadzenia ksiąg handlowych zyskują coraz to nowych klientów.

 

Pomoc specjalisty a VAT

W 2020 roku zostało wprowadzonych wiele zmian w VAT. Prawidłowa interpretacja przepisów zależy od tego, czy na podatnika zostanie nałożona kara finansowa. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego. Taka usługa to inwestycja spokój oraz brak kłopotów z urzędem skarbowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz