Artykuł sponsorowany

Utylizacja wełny mineralnej i papy – jak wykonać ten proces zgodnie z przepisami obowiązującego prawa?

Utylizacja wełny mineralnej i papy – jak wykonać ten proces zgodnie z przepisami obowiązującego prawa?

Wełna mineralna, a także papa to materiały powszechnie wykorzystywane zarówno podczas budowy domów jednorodzinnych, jak i obiektów przemysłowych. Należyta utylizacja tego typu odpadów po zakończonych pracach nie należy jednak do zadań najprostszych. Zgodnie z prawem – pozostałości wełny oraz papy nie mogą zostać umieszczone w kontenerze przeznaczonym na gruz. Skąd zatem wynika taki stan rzeczy i jak poradzić sobie z problemem?

Co warto wiedzieć o utylizacji wełny mineralnej?

Wełna mineralna to produkt stosowany przede wszystkim podczas termoizolacji obiektów. Materiał ten ma nie tylko bardzo pożądane z technicznego punktu widzenia właściwości, ale charakteryzuje się również wręcz doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Jednakże z punktu widzenia prawidłowej utylizacji – pozostałości wełny traktowane są jako odpad specjalny opisany kodem 17 06 04. Dla inwestorów budowlanych oznacza to, że w pierwszej kolejności muszą zadbać o właściwą segregację, czyli przygotowanie osobnego kontenera, w którym będą składowane ścinki niewykorzystanej wełny.

W tym miejscu trzeba też bardzo wyraźnie podkreślić, że ewentualne próby obejścia przepisów obowiązującego prawa niosą ze sobą odczuwalne konsekwencje finansowe. Ustawodawca przewidział w takim przypadku mandat karny wynoszący aż 500 zł. Dlatego też, aby nie narażać się na zupełnie niepotrzebne nieprzyjemności, utylizacja wełny mineralnej powinna zostać przeprowadzona przez profesjonalną firmę, która wypożyczy kontenery, a następnie odbierze je od klienta. Co jeszcze warto wiedzieć?

Co zrobić z papą?

Do grupy odpadów specjalnych zalicza się również papa. Produkt ten został oznaczony kodem 17 03 80 i także nie może być składowany w ogólnym kontenerze przeznaczonym na gruz. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z tego, że papa jest produktem ropopochodnym – powstającym w procesie nasączania masą asfaltową tektury lub włókna szklanego. Niewłaściwe składowanie tego typu odpadów niesie ze sobą ogromne ryzyko szkodliwej ingerencji w stan środowiska naturalnego. W jaki zatem sposób zadbać o to, aby utylizacja papy odbyła się całkowicie legalnie?

Tutaj z pomocą przychodzą m.in. doświadczeni pracownicy firmy Eko-Raff, którzy oferują kompleksowe podejście do obsługi zlecenia.  Skorzystanie z tego typu usług niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Nie tylko chroni przed wysokim mandatem, ale również gwarantuje, że utylizacją materiału zajmie się podmiot – posiadający stosowne uprawnienia. Przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem odpadów specjalnych dysponują odpowiednio przystosowanym do tego typu zadań sprzętem i wiedzą na temat prawidłowych metod wywozu i utylizacji produktów takich jak m.in. papa. 

Opracowanie:
Warszawa, Królowej Marysieńki 33 lok. 94
tel. 604 548 824
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz