Artykuł sponsorowany

Utrzymanie przewodów kominowych to istotna sprawa

Utrzymanie przewodów kominowych to istotna sprawa

Okresowe kontrole kominów oraz ich czyszczenie wymagane są przepisami prawa. Jednak to nie ze względu na przepisy należy dokonywać tych kontroli i utrzymywać kominy w dobrym stanie, lecz zwyczajnie ze względu na troskę o własne bezpieczeństwo i zdrowie. Niedrożny, niesprawny komin może powodować wiele problemów, włącznie z ciężkimi zatruciami u ludzi, pożarami, a nawet śmiercią w skutek zaczadzenia. Takiego zagrożenia nie wolno lekceważyć.

Przepisy dotyczące kontroli i oczyszczania kominów

Wciąż w wielu budynkach istnieją instalacje grzewcze z kominami. Przewody kominowe są także elementem końcowym systemu wentylacyjnego, który zapewnia usunięcie zużytego powietrza z mieszkania lub domu. W przypadku instalacji grzewczych, produkty spalania z palenisk opalanych paliwami stałymi odprowadzane są kominami dymowymi, natomiast w przypadku urządzeń zasilanych gazem lub olejem opałowym są to przewody kominowe spalinowe. Sprawne działanie wszystkich tych trzech systemów jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i życia, dlatego właśnie przepisy narzucają okresowe kontrole przewodów kominowych, a obowiązek ten wynika z ustawy prawo budowlane. Zgodnie z przepisami tej ustawy kontrole należy przeprowadzać raz w roku, a osoby uprawnione do przeprowadzania kontroli stanu technicznego przewodów kominowych muszą posiadać kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. Obowiązek czyszczenia kominów wynikający z Rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków spoczywa na właścicielu bądź zarządcy budynku, który zleca wykonanie tego zadania osobom posiadającym kwalifikacje kominiarskie, w okresach uzależnionych od funkcji obiektu i istniejącego w nim paleniska. Na przykład dla przewodów dymowych i spalinowych od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych, ta częstotliwość to nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Na czym polega kontrola kominów

Konieczność wykonywanie kontroli i czyszczenia kominów wynika z faktu, że podczas spalania wytwarza się sadza, czyli pozostałości niezupełnego spalenia paliwa w komorze kotła. Są to cząsteczki stałe i, mimo, że część z nich wylatuje kominem ponad dach, pozostałe osadzają się na ścianach komina, powodując zmniejszanie jego przepustowości. P. Rojek z Usługowego Zakładu Kominiarskiego opowiedział nam, na czym polega kontrola drożności przewodów kominiarskich. Przeprowadza się ją przy pomocy kuli kominiarskiej, która przy przewodach tradycyjnych, tj. o wymiarach 14 x 14 cm, ma średnicę 125 mm. Opuszcza się ją na sznurze z wylotu komina do jego podłączenia, obserwując przebieg w drzwiczkach rewizyjnych. Oprócz tego bada się też szczelność łączników przy pomocy wykrywacza tlenku węgla bądź analizatora spalin.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz