Artykuł sponsorowany

Utrzymanie ciągnika rolniczego w dobrej kondycji: kluczowe części do regularnej kontroli i konserwacji.

Utrzymanie ciągnika rolniczego w dobrej kondycji: kluczowe części do regularnej kontroli i konserwacji.

Ciągnik rolniczy to niezastąpione narzędzie pracy na każdym gospodarstwie rolnym. Właściwe utrzymanie maszyny w dobrej kondycji jest kluczowe dla jej efektywnego działania oraz długiej żywotności. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe części ciągnika rolniczego, które wymagają regularnej kontroli i konserwacji, aby uniknąć kosztownych napraw i awarii.

Silnik

Serce każdego ciągnika rolniczego to silnik. Aby działał on sprawnie, należy dbać o regularną wymianę oleju silnikowego oraz filtrów oleju, powietrza i paliwa. Specjaliści z firmy Kunert Sp. j. zalecają kontrolowanie poziomu oleju co 50 godzin pracy ciągnika oraz wymianę oleju co 200 godzin pracy lub co najmniej raz w roku. Filtry powinny być sprawdzane i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta, a ich stan można ocenić na podstawie przebiegu ciągnika.

Układ chłodzenia

Układ chłodzenia jest odpowiedzialny za utrzymanie optymalnej temperatury pracy silnika. Warto sprawdzać poziom płynu chłodzącego oraz jego jakość przynajmniej raz w miesiącu. Należy również dbać o czystość chłodnicy, usuwając z niej wszelkie zanieczyszczenia mogące utrudniać przepływ powietrza. W przypadku zauważenia wycieków płynu chłodzącego, konieczna jest szybka interwencja i uszczelnienie układu.

Układ hydrauliczny

Układ hydrauliczny ciągnika rolniczego odpowiada za sterowanie różnymi funkcjami maszyny, takimi jak podnoszenie ramion, skręcanie kół czy obsługa narzędzi roboczych. Aby utrzymać go w dobrej kondycji, należy regularnie kontrolować poziom oleju hydraulicznego oraz stan przewodów i uszczelek. W przypadku stwierdzenia wycieków lub uszkodzeń, należy je niezwłocznie naprawić.

Opony

Opony są jednym z najbardziej narażonych na zużycie elementów ciągnika rolniczego. Ich stan wpływa na komfort jazdy oraz efektywność pracy maszyny. Regularne kontrolowanie ciśnienia w oponach oraz dbanie o ich właściwe wyważenie i równomierny rozkład obciążenia może znacznie przedłużyć ich żywotność. Warto również pamiętać o sezonowej wymianie opon na odpowiednie dla warunków atmosferycznych.

Przeniesienie napędu

Ważnym elementem każdego ciągnika rolniczego jest przeniesienie napędu, które odpowiada za przekazywanie siły z silnika na koła. Dbając o jego utrzymanie, należy zwrócić uwagę na stan oleju przekładniowego oraz kontrolować poziom oleju w skrzyni biegów. Warto również sprawdzać stan łańcuchów i pasków napędowych oraz regularnie smarować przeguby i łożyska.

Akumulator

Akumulator odpowiada za zasilanie układu elektrycznego ciągnika rolniczego. Aby uniknąć problemów z rozruchem maszyny, warto kontrolować poziom elektrolitu oraz stan biegunów akumulatora. Przy dłuższych przestojach ciągnika, warto odłączyć akumulator od układu elektrycznego, aby zapobiec jego rozładowaniu.

Opracowanie:
Poladowo 70
tel. 65 518 03 84
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz