Materiał Partnera

Uszkodzony sprzęt AGD i RTV – wymienić czy naprawić?

Uszkodzony sprzęt AGD i RTV – wymienić czy naprawić?

Każdy z nas korzysta na co dzień ze sprzętu AGD i RTV. Tak jak wszystko, również tego typu sprzęt ulega uszkodzeniu. Wymiana może być bardzo kosztowna, dlatego warto jest rozważyć naprawę uszkodzonego sprzętu. Taki zabieg często pozwala oszczędzić sporo pieniędzy, a przy tym przywraca pełną sprawność urządzenia. Kiedy naprawiać uszkodzony sprzęt, a kiedy lepiej postawić na wymianę?

Kiedy można naprawić uszkodzony sprzęt?

Praktycznie każdy sprzęt można poddać naprawie. Profesjonalne serwisy takie jakie A-tech, zajmują się naprawą zarówno skomplikowanej elektroniki małej i dużej, jak i sprzętu RTV- AGD. Choć często może nam się wydawać, że sprzęt całkowicie odmówił posłuszeństwa i już nic nie da się z nim zrobić, to usterka może okazać się niegroźna. Często wymiana jednego podzespołu może przywrócić pełną sprawność całego urządzenia. Dobry serwis jest w stanie usunąć praktycznie każdą usterkę, jednak czasami opłacalność takiej usługi może być bardzo wątpliwa. Dlatego warto jest udać się ze sprzętem do serwisu, który oceni stan urządzenia i podpowie czy warto jest je naprawiać.

Naprawa sprzętu RTV i AGD – zalety

Największą i niewątpliwą zaletą naprawy jest oszczędność pieniędzy. Koszt profesjonalnej naprawy będzie znacznie mniejszy niż cena zakupu nowego urządzenia. W przypadku drobnych uszkodzeń może się okazać, że już za kilkadziesiąt złotych naprawimy uszkodzony sprzęt.  Nowoczesne serwisy oferują wysokiej jakości usługi. Dobrym przykładem będzie A-Tech, który wyposażony jest w najwyższej klasy narzędzia oraz zabezpieczenia antystatyczne ESD, które pozwalają wykonać naprawę nawet najbardziej skomplikowanych technologicznie urządzeń. Wybierając autoryzowany serwis AGD i RTV, mamy pewność że naprawa telewizora, laptopa, smartfona , tabletu, lodówki czy pralki wykonana zostanie fachowo i profesjonalnie. Z tego typu serwisu możemy skorzystać również w ramach usług gwarancyjnych. Osobiste dostarczenie produktu pozwoli na dużo szybszą realizację naprawy niż w przypadku standardowej gwarancji.

Zakup nowego sprzętu

W przypadku kiedy koszt naprawy będzie wysoki, ponieważ uszkodzeniu ulegnie kilka podzespołów urządzenia, warto wziąć pod uwagę zakup nowego.  Wymieniając sprzęt na nowy poniesiemy dużo większe koszty, ale zyskujemy kolejną gwarancję, co jest niewątpliwą zaletą. Często nowy sprzęt będzie miał też lepsze parametry od poprzednika. 

Podsumowując, nie można jednoznacznie stwierdzić która z tych dwóch opcji będzie lepsza. Przed podjęciem decyzji najlepiej jest udać się do serwisu, który oceni stan uszkodzeń i poda wstępną wycenę naprawy. Jeśli sprzęt był już bardzo stary, a jego parametry nie były dla nas zadowalające to może być to dobra okazja, aby zakupić nowy – lepszy. W większości sytuacji jednak serwis może okazać się niedrogi, więc jeśli obecny sprzęt jest dla nas wystarczający to dobrze jest skorzystać z naprawy.

Opracowanie:
Warszawa, Białostocka 5
tel. 608 320 147
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz