Materiał Partnera

Uszkodzona szyba w aucie – co robić? Wymienić czy naprawiać?

Uszkodzona szyba w aucie – co robić? Wymienić czy naprawiać?

Polski kodeks drogowy mówi, że jeżeli podczas kontroli drogowej policjant zauważy uszkodzoną szybę w pojeździe, może nałożyć na kierowcę mandat i zatrzymać dowód rejestracyjny. Uszkodzenia szyby wpływają bowiem na bezpieczeństwo podróżujących danym pojazdem, ponieważ znacząco ograniczają widoczność. Większość drobnych pęknięć i odprysków można usunąć u mechanika. Są to tanie i skuteczne zabiegi. Czasem jednak uszkodzenia są na tyle poważne, że trzeba wymienić całą szybę.

Uszkodzona szyba stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa

Wszelkiego rodzaju uszkodzenia na szybach należy jak najszybciej naprawić. W przypadku małych uszkodzeń, jak drobne pęknięcia, odpryski czy zarysowania, wystarczy zastosować zabieg polerowania szkła, który wykonuje się mechanicznie z wykorzystaniem polerki, glikolu lub pasty rozcieńczonej w wodą.

Szyba może zostać uszkodzona nie tylko podczas zdarzenia drogowego. Bardzo często te mniejsze usterki wynikają z codziennej eksploatacji. Przednie szyby są szczególnie narażone na mikrouszkodzenia, które z biegiem lat się powiększają. Zarysowania powstają np. na skutek pracy wycieraczek. Widoczne uszkodzenia należy jak najszybciej usuwać, ponieważ ubytki rozpraszają promienie światła i wpływają na widoczność. Trzeba też pamiętać, że samochód z uszkodzoną szybą nie przejdzie kontrolnego badania technicznego.

Kiedy można naprawić szybę, a kiedy lepiej ją wymienić?

W przypadku niewielkich ubytków, które mają średnicę nie większą niż 25 mm, zaleca się naprawę szyby w wyspecjalizowanym zakładzie.

W woj. mazowieckim warto jest skorzystać z usług firmy Aga-Pol, która jest liderem w sprzedaży i naprawie szyb.

Należy pamiętać, że jeśli zauważymy na szybie uszkodzenie, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zabezpieczyć je np. za pomocą taśmy klejącej. Dzięki temu uszkodzenie nie zabrudzi się – naprawa będzie wtedy szybsza i mniej kosztowna.

Wymianę całej szyby zaleca się wyłącznie wtedy, gdy uszkodzenia są naprawdę poważne. Wymiana będzie konieczna w przypadku, gdy pęknięcie znajduje się na krawędzi szyby bądź pod uszczelką oraz w sytuacji, gdy uszkodzenie znajduje się na wysokości oczu kierowcy. Wymianę całej szyby zaleca się również, gdy na jej powierzchni znajduje się dużo uszkodzeń – wtedy naprawę uznaje się za nieopłacalną.

Opracowanie:
Warszawa, Wspólna Droga 1A
tel. 22 722 26 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz