Artykuł sponsorowany

Usuwanie ósemki. Podstawowe informacje o zabiegu

Usuwanie ósemki. Podstawowe informacje o zabiegu

Usuwanie ósemki może wydawać się koszmarem, jednak w rzeczywistości jest bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jego przeprowadzenie bywa konieczne, gdy ząb wyrasta w nieprawidłowy sposób. Na czym polega usunięcie zębów mądrości? Czy warto zwlekać z wizytą u stomatologa, narażając się na dotkliwy ból, stany zapalne przyzębia oraz wady zgryzu?

Usuwanie ósemki – kiedy wymagany jest zabieg?

Nie każdy ząb mądrości wymaga usunięcia. W zdecydowanej większości przypadków, choć jego wyrzynanie się jest dość bolesne, to nie wymaga ingerencji chirurgicznej.

Usunięcie ósemki może być koniecznością, gdy ząb wyrasta w nieprawidłowy sposób np. pod nieodpowiednim kątem lub nie ma już na niego dostatecznej ilości miejsca w szczęce. W takim przypadku może dojść do zatrzymania jego wzrostu, który również jest wskazaniem do zabiegu ekstrakcji zęba i wymusza wykonanie tzw. dłutowania. W niektórych przypadkach wyrastające zęby mądrości powodują dodatkowe problemy, np. ich usunięcie jest niezbędne w celu przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.

Nad zabiegiem warto zastanowić się także, gdy wyrastające zęby mądrości sprawiają wyjątkowy ból i utrudniają normalne funkcjonowanie.

Wyrastające ósemki sprawiają wiele bólu, z którym nie jest w stanie poradzić sobie tabletka przeciwbólowa oraz mogą powodować utrudniającą normalne funkcjonowanie opuchliznę twarzy. Zdarza się to dość często, ale pacjenci zwlekają z wizytą u stomatologa i sami narażają się na dodatkowe cierpienie – wyjaśnia ekspert z Centrum Stomatologicznego MARGO z Wrocławia.

Na czym polega usunięcie ósemki?

Zęby mądrości usuwa się w taki sam sposób jak resztę uzębienia. Konieczne jest m.in. wykonanie wcześniejszego badania stomatologicznego i tomograficznego zdjęcia zęba, który ma podlegać ekstrakcji. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu ogranicza ryzyko wystąpienia komplikacji oraz pozwala dokładnie ocenić stan ósemki i przylegających do niej zębów trzonowych.

Po wykonaniu czynności przygotowawczych podawane jest znieczulenie i następuje usunięcie problematycznego zęba. Rana po zabiegu zostaje odpowiednio oczyszczona, a pacjent otrzymuje niezbędne wytyczne, które mają pomóc w szybkim gojeniu się miejsca po usuniętym zębie; w celu łagodzenia bólu stosuje się środki przeciwbólowe. Opuchliznę pomagają zmniejszyć zimne okłady.

Zabieg chirurgicznego usuwania zębów mądrości jedynie z pozoru wydaje się straszny, jednak w rzeczywistości jest prostym i szybkim sposobem na pozbycie się bólu oraz uniknięcie licznych problemów z nieprawidłowo rosnącymi zębami mądrości.

Oceń artykuł (2)
3.5
Komentarze
Dodaj komentarz