Artykuł sponsorowany

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Do gabinetu stomatologicznego powinniśmy udawać się nie tylko w przypadku leczenia zachowawczego zębów. Bardzo ważna jest profilaktyka stomatologiczna, na którą składają się zabiegi scalingu i piaskowania. To one usuwają kamień nazębny, który osadza się nawet na zębach prawidłowo czyszczonych każdego dnia. Dowiedz się, jak wygląda proces scalingu.

Jak powstaje kamień nazębny?

Proces powstawania kamienia nazębnego jest stały. Oznacza to, że już po umyciu zębów, tworzy się na nich błonka zbudowana z białek, na których osadza się płytka nazębna. Stanowią ją bakterie, resztki pokarmów, a także elementy złuszczającego się naskórka i zanieczyszczonej śliny. Niestety kamień nazębny, który nie jest w porę wyszczotkowany, ulega procesowi mineralizacji i nie jest już możliwy do usunięcia metodami domowej higienizacji jamy ustnej. Warto wiedzieć, że kamień nazębny nie jest tylko i wyłącznie spowodowany nieprawidłowym myciem zębów. Bardzo często jego podłoże ma inny charakter – np. palenie papierosów, picie kawy i herbaty, wady zgryzu, przy których nie można dokładnie wyczyścić szczelin zębowych, a także nieodpowiednio dobrana szczoteczka i pasta do zębów. Kamień nazębny jest zatem zjawiskiem występującym powszechnie i choć nie stanowi realnego niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia, to nieusunięty może w przyszłości przyczynić się do chorób zębów i przyzębia. Bardzo ważny jest też wzgląd estetyczny – kamień nazębny najpierw występuje w formie żółtego osadu, który później ciemnieje nawet do łatwo zauważalnych ciemnobrązowych naleciałości. Warto zatem przynajmniej raz w roku wykonywać higienizację jamy ustnej, na którą składa się piaskowanie, scalning, fluoryzacja, polerowanie i lakierowanie zębów. Tego typu zabiegi oferuje między innymi wyspecjalizowany gabinet stomatologiczny Izadent.

Usuwanie kamienia nazębnego metodą scalingu

Gabinety stomatologiczne, w celu usunięcia kamienia nazębnego, przeprowadzają scaling. Najczęściej wykonuje się scaling naddziąsłowy (usuwanie kamienia z koron), ale w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie scalingu poddziąsłowego (usuwanie kamienia z kieszeni dziąsłowych). Dzisiejsza stomatologia najczęściej wykorzystuje dwie metody zabiegu scalingu: przy pomocy wiertła typu frez lub poprzez technologię ultradźwiękową. Druga z metod jest znacznie bardziej wydajna, a także bardziej komfortowa dla pacjenta. Polega ona na wykorzystaniu skalera, który wytwarza ultradźwięki o bardzo dużej częstotliwości. W ten sposób kamień nazębny jest rozkruszony i „odczepia” się od powierzchni zęba. Po skończonym zabiegu scalingu dentysta przechodzi do piaskowania zębów – wykorzystywana jest woda pod ciśnieniem z cząstkami wodorowęglanu sodu. Dzięki temu zęby są w 100% oczyszczone, lśniące i gładkie. Warto wiedzieć, że takie zabiegi higienizacyjne chronią zęby przed próchnicą i schorzeniami przyzębia, a stosowane muszą być zawsze przed zabiegiem stomatologii estetycznej, który stanowi wybielanie zębów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz