Materiał Partnera

Usuwanie blizn staje się coraz bardziej dostępne i skuteczne

Usuwanie blizn staje się coraz bardziej dostępne i skuteczne

Dla wielu osób blizna to problem dotyczący estetyki własnego ciała. Jeśli są zlokalizowane na odsłoniętej części ciała, albo są szczególnie rozległe, mogą być źródłem kompleksów i niskiej samooceny. Powstają, gdy zranienie ciała sięga skóry właściwej i powoduje przerwanie jej ciągłości. Nowa tkanka powstała w miejscu uszkodzonej różni się wyglądem od reszty skóry. Na szczęście istnieją nowoczesne, skuteczne i nieoperacyjne metody usuwania blizn.

Jakie rodzaje blizn można usuwać?

O rodzajach blizn można mówić pod różnymi kątami. Można analizować ich wygląd to jest barwę, czy kształt, albo przyczyny powstania. Na przykład blizny przerostowe są uniesione ponad powierzchnię skóry i zwykle różową lub czerwoną barwę. Innym typem blizn są keloidy, czyli bliznowce, pojawiające się po zagojeniu rany. Ich kolor zwykle jest sinawy i sięga również poza obręb samego uszkodzenia. Blizny zanikowe to rodzaj blizn powstających po trądziku, ospie albo innych chorobach skóry, a także rozstępy, gdzie dochodzi do ubytku struktur tkanki łącznej. Dzieląc blizny pod względem przyczyn ich powstania wyróżnić możemy:

  • blizny pooparzeniowe,
  • blizny po trądziku,
  • rozstępy,
  • blizny po operacjach (np. po cesarskim cięciu, po operacji wyrostka),
  • blizny pourazowe,

i inne. Można do nich przywyknąć i nie przejmować się nimi. Zwłaszcza, jeśli łatwo je zakryć. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wymazać je ze swojego ciała a wraz z nimi wspomnienie o przyczynie ich powstania. Metody usuwania blizn są teraz na tyle skuteczne i bezinwazyjne, że znaczące zmniejszenie widoczności blizny albo zakrycie jej śladów staje się osiągalne dla większości osób. Oczywiście stuprocentowe usunięcie blizny nie jest możliwe, a zbliżenie się do ideału zależy w dużej mierze od rodzaju u głębokości blizny a także od czasu, w jakim podejmie się leczenie.

Najlepsze metody usuwania blizn

Aby usunąć blizny rozległe, mocno zabarwione i nierówne niestety wciąż konieczny jest zabieg chirurgiczny. Dla mniejszych i bledszych blizn coraz częściej znajdują zastosowanie także zabiegi laserowe i estetyczne. Stosowana w gabinecie Magdaleny Zawadzkiej MJM Beauty laseroterapia polega na – często kilkukrotnym – wykonanie zabiegów znacznie zmniejszających widoczność śladu po ranie. Wiązka lasera wytwarza w miejscu blizny mikroskopowej wielkości otwory, co sprawia, że znaczna część tkanki łącznej zostaje usunięta. Wymusza to ponowny proces gojenia, który jednak przebiega bardziej równomiernie, a komórki pobudzone przez laser produkują kolagen, dzięki któremu naskórek lepiej się regeneruje. Na efekty wystarczy poczekać kilka tygodni. Metody medycyny estetycznej to między innymi mezoterapia, jonoforeza i sonoforeza, które także cieszą się bardzo dużą skutecznością.

Opracowanie:
Starachowice, Działki 25
tel. 668 974 127
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz