Artykuł sponsorowany

Ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami

Ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami

Coraz więcej spraw rozwodowych jest poprzedzanych postępowaniem sądowym dotyczącym ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Według kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do takiej sytuacji może dojść zarówno przy rozkładzie małżeństwa, jak i w czasie jego prawidłowego funkcjonowania. Małżonkowie tego typu sprawy mogą uregulować albo u notariusza, albo w sądzie – wtedy warto podjąć współpracę z radcą prawnym.

Notariusz czy postępowanie sądowe?

Ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami może mieć swoje ujście w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest umowa spisana za zgodą obu stron w obecności notariusza– opcja ta wybierana jest najczęściej przez małżonków, którzy chcą zabezpieczyć między innymi swoje interesy gospodarcze. Znacznie częściej sprawy o ustanowienie rozdzielności majątkowej są rozstrzygane podczas procesów sądowych, a ich podstawą jest konflikt stron oraz rozkładające się pożycie małżeńskie. Warto wiedzieć, że tego typu postępowania nie należą do łatwych, dlatego zawsze należy podjąć współpracę z dobrym prawnikiem specjalizujących się w różnych gałęziach prawa, a zwłaszcza w prawie rodzinnym, opiekuńczym oraz administracyjnym. Odpowiednią pomoc udzielą Ci specjaliści tacy jak radca prawny Jerzy Kopeć z kancelarii Koplex.

Przygotowanie odpowiedniego pozwu i zastępstwo procesowe

W sprawach ustanowienia rozdzielności majątkowej bardzo ważne jest złożenie odpowiedniego pozwu oraz ustalenie strategii działania również w sądzie. Tutaj radcy prawni muszą wykazać się bardzo szerokimi kompetencjami psychologicznymi – nie każdy konflikt małżeński dotyczący wspólnoty majątkowej musi bowiem kończyć się separacją, czy rozwodem. Ważne jest zatem przygotowanie pisma prawnego, które będzie spełniało oczekiwanie klienta, a także które będzie prognozowało zachowanie strony pozwanej. Pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami i ustanowienie rozdzielności majątkowej musi zawsze zawierać oznaczone strony postępowania, uzasadnienie, a także musi być opatrzony załącznikami: odpis aktu małżeńskiego, zaświadczenie o zarobkach powoda, odpis pozwu i załączników. Jeśli chodzi zaś o wnioski zawarte w pozwie, mogą nimi być: wezwanie na rozprawę i przesłuchanie wyznaczonych świadków, zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych, a także oczywiście orzeczenie o zniesienie ustawowej wspólności majątkowej.

Kazus prawny                                                  

Prostym kazusem prawnym dotyczącym ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami może być sprawa dotycząca małżeństwa, w którym pracuje i dba o gospodarstwo domowe jeden z małżonków, podczas kiedy drugi z nich pomimo wysokich kompetencji zawodowych, nie podejmuje zatrudnienia i nie uczestniczy w codziennych obowiązkach „ogniska domowego”. Jeśli sytuacja taka występuje przez wiele miesięcy i nie jest ona spowodowana np. depresją, sąd zazwyczaj przychyla się do wniosku powoda.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz