Artykuł sponsorowany

Usługi w zakresie stomatologii weterynaryjnej

Usługi w zakresie stomatologii weterynaryjnej

Właściciele psów i kotów chcący kompleksowo zadbać o swoich podopiecznych powinni zwrócić uwagę m.in. na stan ich uzębienia. Dobrym rozwiązaniem jest wykonywanie zabiegów profilaktycznych w ramach stomatologii weterynaryjnej. Do lecznicy należy się także udać w sytuacji, gdy zwierzę cierpi na choroby związane z jamą ustną. Co zatem dokładnie obejmują usługi wspomnianej stomatologii weterynaryjnej?

Jak zapobiec chorobom zębów i dziąseł u psów i kotów?

Higiena jamy ustnej u zwierząt domowych może być dla właścicieli nieco problematyczna. W tym zakresie dobrze jest zasięgnąć porady weterynarza, u którego powinniśmy ze swoim pupilem zjawiać się regularnie na okresowych jego badaniach w zakresie stomatologii weterynaryjnej. Lekarz sprawdzi dokładnie zarówno zęby, jak i dziąsła psa lub kota, wskazując ewentualne objawy chorobowe. Jeśli takowe występują, właściciel zwierzęcia zostanie poinformowany o najskuteczniejszych w danym wypadku metodach leczenia.

Bardzo ważna jest jednak profilaktyka, która pozwala zapobiec takim sytuacjom. Psom czy kotom można smarować dziąsła specjalnymi preparatami antybakteryjnymi. Niektóre ze zwierząt mogą jednak źle reagować na takie środki. Istnieje jednak alternatywa w postaci higieny pasywnej jamy ustnej kotów i psów. Do działań profilaktycznych z tym związanych należy przede wszystkim podawanie zwierzętom specjalnych smakołyków, które jednocześnie czyszczą zęby i dziąsła. Czasem jednak i takie zabiegi nie pomagają w zapobiegnięciu chorób jamy ustnej pupila. Jak rozpoznać dolegliwości na tym polu?

Czym charakteryzują się choroby jamy ustnej u zwierząt?

Do jednych z najczęściej diagnozowanych objawów wskazujących na choroby jamy ustnej u psów i kotów jest nieprzyjemny oddech. Podobnie jak u ludzi, może on wskazywać na infekcję przyzębia, ale także szereg innych dolegliwości. Widoczny kamień nazębny także powinien zaniepokoić właściciela zwierzęcia. Problemem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, są również obrzęknięte i przekrwione dziąsła. Zauważenie takich objawów chorobowych wymaga interwencji lekarza w zakresie stomatologii weterynaryjnej.

Leczeniem zajmie się lek. wet. Beata Leśniak, która w swoim gabinecie jest w stanie wykonać zarówno zabiegi profilaktyczne, jak i działania prowadzące do wyeliminowania chorób jamy ustnej u zwierząt. Rozwiązania w tym zakresie to m.in. usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami, usuwanie tzw. nadziąślaków czy w ostateczności ekstrakcja zębów będących źródłem infekcji i dolegliwości bólowych. W połączeniu z poradami odnośnie utrzymania właściwej higieny jamy ustnej u pupila właściciel jest w stanie zapewnić swojemu zwierzęciu kompleksową opiekę w ramach stomatologii weterynaryjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz