Materiał Partnera

Usługi transportowe w statystykach

Usługi transportowe w statystykach

Za badań prowadzonych nad rynkiem usług transportowych w Polsce można się wiele dowiedzieć na temat najczęściej wykorzystywanych kierunków importu i eksportu towarów, o tym, jakie towary przewożone są najczęściej i w największych ilościach oraz o tym, jakiego rodzaju usług transportowych poszukują klienci. Są to dane niezmiernie ważne dla wielu różnych branż, bo przecież transport to usługa świadczona na potrzeby produkcji, handlu a także innych.

Dokąd najczęściej transportujemy towary za granicę?

Wśród podmiotów zlecających transport dominują firmy spedycyjne. Nic dziwnego, gdyż tym właśnie się zajmują, jako pośrednik pomiędzy podmiotem zlecającym, a właściwym usługodawcą transportu. Niemal połowa przedsiębiorstw zlecających transport nie korzysta jednak z usług pośredników, czyli firm spedycyjnych, lecz zleca transport towarów bezpośrednio firmom transportowym. Do towarów przewożonych najczęściej, zwłaszcza za granicę należą samochody, zaś najpopularniejsze kierunki transportu zagranicznego to Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Większość transportu na terenie Polski to transport krajowy, zaś w transporcie międzynarodowym wyróżnić możemy import, eksport i transport tranzytowy, przy czym połowa transportu międzynarodowego to transport z zagranicy do kraju, ponad czterdzieści procent stanowi transport za granicę i niespełna dziesięć procent transportu międzynarodowego to transport, który nadawany jest i odbierany za granicą a jego trasa przebiega przez terytorium Polski. Najwięcej zleceń transportowych dotyczy eksportu towarów do Niemiec i innych państw Unii Europejskiej, a także importu z tych państw.

Jakie towary i w jakich gabarytach transportowane są najczęściej?

Najczęściej transportowanym towarem w transporcie z zagranicy są samochody. Poza transportem samochodów popularny jest także transport materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz przewiezienie towarów na paletach. Do tego dochodzi jeszcze transport maszyn oraz pojazdów innych niż samochody oraz transport części samochodowych, w czym specjalizuje się PHU Wid-Trans z Opoczna, a dopiero na dalszych miejscach znajduje się transport mebli, sprzętu AGD, materiałów sypkich czy produktów spożywczych. W transporcie z terytorium kraju dominuje transport towarów o małym ciężarze, zaś transport wielkogabarytowy stanowi niewielki procent usług transportowych. Z tego też względu pojazdami głównie wykorzystywanymi przy transporcie są busy towarowe, a w drugim rzędzie pojazdy typu plandeka, firana. Zdarza się transport lawetą, a znacznie rzadziej samochodem wywrotką, czy meblowozem. Do rzadkości należy wynajmowanie do przewozu towarów cystern, silosów czy chłodni.

Opracowanie:
Opoczno, Piotrkowska 197
tel. 665 781 225
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz