Artykuł sponsorowany

Usługi stolarskie – czym cechuje się praca stolarza?

Usługi stolarskie – czym cechuje się praca stolarza?

Usługi stolarskie w ostatnich latach nabierają coraz bardziej na znaczeniu, co wynika oczywiście z tego, że zapotrzebowanie wśród klientów na różnego rodzaju meble znacznie wzrosło. W efekcie, wokół nas można zauważyć coraz więcej powstających stolarni. Jako, że popularność tego rodzaju usług znacznie wzrosła w ostatnim czasie, warto dowiedzieć się nieco o tym, czym cechują się usługi stolarskie oraz sama praca stolarza.

Podstawowe informacje

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii w pracy stolarza jest zdobycie potrzebnych do wykonywania tego rodzaju zawodu uprawnień. Od strony formalnej, nabycie uprawnień nie należy do najtrudniejszych zadań, a samą wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu stolarza można zdobyć nawet poprzez korzystanie z różnego rodzaju kursów. Istnieją jeszcze dwie opcje szkolenia dla osoby, która potencjalnie chciałaby świadczyć usługi stolarskie w postaci szkoły zawodowej oraz szkoły technicznej. Samo ukończenie szkoły nie da nam jednak zbyt wiele, gdyż praca stolarza cechuje się tym, że liczą się w niej jedynie odpowiednie umiejętności manualne oraz fachowa wiedza. Samo wykształcenie nie gra więc zbyt ważnej roli, ponieważ samo w sobie w niczym nie pomoże.

Oczywiście, ukończenie szkoły jest potrzebne po to, aby uzyskać tytuł robotnika wykwalifikowanego. W przypadku doboru szkoły oraz kursów warto jedynie zwrócić uwagę na to, ile dokładnie godzin w programie nauczania zostało przeznaczonych na zajęcia praktyczne. Sama teoria w przypadku pracy stolarza jest niewątpliwie bardzo ważna, ale jak udało nam się ustalić z pomocą firmy Sylwestra Pyrdoła świadczącej usługi stolarskie, zdecydowanie najważniejsze jest nabycie odpowiednich umiejętności manualnych. Co więcej, pragnąc nabyć tytuł czeladnika oraz mistrza stolarskiego niezbędne będzie przepracowanie odpowiednio dużej ilości godzin w zawodzie i przystąpienie do egzaminów organizowanych przez okręgową Izbę Rzemieślniczą.

Usługi stolarskie

Praca stolarza, jak już ustaliliśmy powyżej, wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także dobrych umiejętności manualnych. W efekcie, takie połączenie sprawia, że zawód ten nie należy do najłatwiejszych. Oprócz umiejętności oraz wiedzy, niezwykle ważne jest także to, aby osoba pragnąca pracować jako stolarz odznaczała się także odpowiednim zestawem cech. Tak więc, stolarz powinien być osobą cierpliwą oraz stawiającą na jak największą precyzję. Co więcej, stolarz musi też w pewnym stopniu opanować matematykę. Niezbędna będzie także zdolność wykonywania rysunków technicznych. Jeśli natomiast chodzi o same wyroby wytwarzane przez stolarza, zaliczyć do nich można takie elementy, jak wykonywane z drewna meble, przedmioty codziennego użytku, okna, drzwi oraz schody.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak łatwo się domyślić, świadczenie usług stolarskich bezpośrednio wiąże się także z wykorzystywaniem odpowiednich narzędzi oraz technik. Sama precyzja u stolarza bowiem nie wystarczy, gdyż doprowadzenie produktu do stanu używalności wymaga specjalistycznej obróbki. Tak więc, jedną z najbardziej podstawowych technik wykorzystywanych przez stolarzy jest heblowanie, które polega na sukcesywnym struganiu drewna w celu wyrównania jego powierzchni lub zmniejszenia jego grubości. Czynność ta przeprowadzana jest z wykorzystaniem hebla, nierzadko w formie elektrycznej, która to pozwala na znaczne zwiększenie efektywności pracy.

Kolejną techniką wykorzystywaną przez stolarzy jest frezowanie, czyli obróbka drewna techniką skrawania przeprowadzana za pomocą odpowiednich maszyn, co, jak łatwo się domyślić, ma oczywiście na celu nadanie konkretnego kształtu obrabianemu elementowi. Najczęściej wykorzystywaną maszyną do przeprowadzania tego rodzaju prac jest frezarka CNC do drewna, która to nie tylko przyspiesza obróbkę drewna, ale także znacząco ją ułatwia. W pracy stolarza nie można zapomnieć także o nieco prostszych elementach w postaci szlifowania drewna, czy też wykorzystywania papieru ściernego, dłuta lub piły do drewna.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz