Materiał Partnera

Usługi mroźnicze. Charakterystyka

Usługi mroźnicze. Charakterystyka

Składowanie niektórych towarów wymaga zachowania odpowiednich warunków termicznych. Dotyczy to w szczególności artykułów żywnościowych, ale też leków i innych produktów, które są wyjątkowe wrażliwe na oddziaływanie wysokiej temperatury. Aby przedłużyć trwałość i zachować cenne właściwości tych artykułów, niezbędny jest proces mrożenia. W tym celu można skorzystać z usług mroźniczych.

Co obejmują usługi mroźnicze?

W zakres kompleksowych usług mroźniczych wchodzi mrożenie oraz chłodzenie produktów i przechowywanie ich w odpowiednich warunkach termicznych. Podstawę stanowi tu proces mrożenia, czyli jedna z najstarszych i powszechnie wykorzystywanych metod konserwowania różnego rodzaju artykułów, przede wszystkim żywności. Polega ona na znacznym obniżeniu temperatury w miejscu, w którym przechowywany jest towar aż do momentu, w którym woda, soki i inne substancje wchodzące w skład danego produktu zamienią się w lód. Firmy świadczące profesjonalne usługi mroźnicze, czego przykładem jest Spółka Operis, oferują mrożenie szokowe. W przeciwieństwie do powolnego zamrażania polega ono na zastosowaniu temperatury poniżej - 30 °C w celu szybkiego schłodzenia danego produktu. Zamrażany towar rozkładany jest z zachowaniem odstępów w specjalnych pojemnikach, np. koszach, by możliwa była cyrkulacja powietrza. W efekcie artykuły ulegają niemal natychmiastowemu zamrożeniu, co przynosi wiele korzyści. Proces szokowy zapobiega bowiem powstawaniu dużych kryształów lodu, które prowadzą do uszkodzenia struktury produktów. Szybko mrożone artykuły nie tracą swoich cennych właściwości i zachowują pełnię smaków, aromatów oraz walorów odżywczych. Towar po zamrożeniu można przechowywać w specjalnych chłodniach umożliwiających regulację temperatury.

Usługi mroźnicze – kiedy i dlaczego warto?

Korzystając z usług mroźniczych, możemy liczyć na dostęp do profesjonalnych technologii, w tym np. zamrażalni szokowej zapychowej. Tego typu nowoczesne urządzenia pozwalają na zwiększenie wydajności i jakości produkcji, ponieważ mrożenie odbywa się znacznie szybciej, a do tego nie dochodzi do ubytku masy oraz wartości produktów. Korzystając z usług mroźniczych, można również liczyć na przechowywanie towaru w odpowiednich warunkach termicznych, na co pozwalają nowoczesne chłodnie składowe. To doskonałe rozwiązanie w przypadku zapotrzebowania na mrożenie i przechowywanie dużej ilości produktów. Z usług mroźniczych korzystają firmy z branży spożywczej zajmujące się np. przemysłem mięsnym czy przetwórstwem warzyw i owoców. Przechowywanie produktów w niskiej temperaturze, do czego wykorzystuje się chłodnie składowe, jest również istotne w branży farmaceutycznej oraz chemicznej. Usługi mroźnicze to zatem dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw o zróżnicowanym profilu działalności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz