Materiał Partnera

Usługi dekarskie wykonywane przez alpinistów przemysłowych

Usługi dekarskie wykonywane przez alpinistów przemysłowych

Prace wysokościowe wymagają odpowiedniego przeszkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa oraz technik wspinaczkowych. Wykorzystuje się w nim bowiem metody linowe lub podporowe znane z dziedziny alpinizmu. Dzięki takim umiejętnościom możliwe jest wykonywanie na przykład zleceń związanych z naprawą dachu lub rynien. Dbając o zdrowie i życie osób wykonujących zadanie, wyposaża się je w odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Alpinizm przemysłowy – definicja

Inaczej nazywany dostępem linowym (od angielskiego rope access), obejmuje wszystkie prace na wysokości, które odbywają się za pomocą podwieszenia lub podparcia. Swoje korzenie zawdzięcza wspinaczkom i odkrywaniem jaskiń, ponieważ wykorzystuje techniki, które są stosowane w tych dwóch obszarach. To praca wymagająca nie tylko wiedzy specjalistycznej zależnej od rodzaju wykonywanych czynności (na przykład: mycie okien, renowacja elewacji, montaż i czyszczenie rynien, odśnieżanie dachów), ale również doświadczenia w zawodowej wspinaczce. Do jej wykonywania niezbędne jest szkolenie BHP, aktualne badania lekarskie zezwalające na pracę na wysokości oraz specjalne uprawnienia.

Usługi dekarskie w pracach wysokościowych

Praca na wysokości wiąże się z wykonywaniem zleceń o różnym charakterze. Jednym z nich są usługi dekarskie, które obejmują na przykład naprawę i uszczelnianie dachu, jak również montaż oraz czyszczenie rynien. Dotyczy to w szczególności wysokich budynków przemysłowych lub wieżowców biurowych i mieszkalnych. Do tego typu zadań należy zatrudnić alpinistów przemysłowych, którzy dysponują solidnym oraz profesjonalnym sprzętem asekuracyjnym, jak również posiadają przeszkolenie wysokościowe wraz z doświadczeniem. Szczelne i sprawne rynny gwarantują prawidłowy odpływ wody opadowej. Eliminują także zagrożenie zalania budynku. Równie ważne jest także utrzymanie dobrej kondycji technicznej samego dachu. Zapewnia to właściwą izolację termiczną obiektu, a także nieprzepuszczalność wilgoci, mogącej prowadzić do zagrzybienia pomieszczeń. Pleśń wewnątrz jest siedliskiem drobnoustrojów, wywołujących między innymi bóle głowy, reumatyzm, a także spadek odporności organizmu i choroby układu oddechowego.

Środki ochrony indywidualnej

Do wykonywania zlecenia firmy oferujące realizację zleceń wysokościowych zaopatrują swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej. Odpowiednimi narzędziami dysponuje między innymi firma prac wysokościowych Elbrus, świadcząca usługi z tego zakresu na terenie województwa dolnośląskiego. Sprzęt musi być sprawny i sprawdzany przez osobę go wykorzystującą przed każdym zastosowaniem oraz okresowo przez uprawnionego specjalistę. Do akcesoriów asekuracyjnych można zaliczyć systemy powstrzymywania spadania, na które składają się szelki bezpieczeństwa, elementy łącząco-amortyzujące i punkty zakotwienia. Ma on za zadanie wyhamować ciało gwałtownie spadającego człowieka.

Opracowanie:
Wrocław, Żmigrodzka 13 lok. 3
tel. 606 470 490
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz