Artykuł sponsorowany

Usługi DDD dla firm przemysłu spożywczego

Usługi DDD dla firm przemysłu spożywczego

Odbiorcami specjalistycznych usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji jest dzisiaj wiele firm, gospodarstw rolnych, właścicieli obiektów publicznych oraz klientów indywidualnych. Szczególnie ważne jest jednak zwalczanie szkodników takich jak owady i gryzonie, patogenów: wirusów, bakterii i grzybów w przedsiębiorstwach sektora spożywczego, szczególnie w obiektach produkcyjnych i magazynowych.

Działania w ramach GMP, GHP i HACCP

Standardy sanitarne z roku na rok się podwyższają, czego efektem jest zwiększająca się ilość firm z branży DDD. Jest to zjawisko pozytywne, dopóki nowe przedsiębiorstwa są w stanie zaoferować działania według najbardziej restrykcyjnych norm takich jak ISO, AIB, IFS i BRC. Warto przy tym wiedzieć, że dezynfekcja, deratyzacja i dezynsekcja, a także fumigacja, powinny być przeprowadzane w ośrodkach branży spożywczej, tylko przez doświadczone i kompetentne firmy opierające swoje działania na trzech bardzo ważnych systemach jakościowych – GMP, HACCP, a przede wszystkim GHP. Pierwsze z nich to Dobra Praktyka Produkcyjna, a także Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli, które zakładają wdrożenie odpowiednich procedur zwalczania szkodników, tak aby uniknąć zniszczenia i skażenia produktów. GHP  to inaczej Dobra Praktyka Higieniczna, która jest zbiorem wytycznych, wdrażanych w celu utrzymania odpowiedniej higieny sanitarnej obiektów środowiska pracy, a także wszystkich zachodzących w przedsiębiorstwie spożywczym procesów technologicznych. To dlatego istotna jest dla całej branży stała kooperacja z podmiotami oferującymi DDD, takimi jak firma Vespex – oprócz deratyzacji, dezynfekcji oraz dezynfekcji, zajmuje się ona gazowaniem, ochroną przed ptakami, a także pomocą przy wdrażaniu wymienionych systemów jakościowych i sanitarnych w struktury danego przedsiębiorstwa.

Podstawowe działania

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej w sprawie higieny środków spożywczych ((We) NR 852/2004) wszystkie podmioty działające w branży muszą podjąć szereg działań sanitarnych. Podstawowymi z nich jest deratyzacja, czyli zwalczanie gryzoni (szczury, myszy); dezynsekcja – zwalczanie owadów (karaluchy, prusaki, przybyszki, muchy, mrówki, osy i szerszenie, szkodniki magazynowe); a także dezynfekcję, której celem jest usunięcie wszystkich niepożądanych mikroorganizmów, drobnoustrojów, a także ich form przetrwalnikowych. Tego typu działania bezsprzecznie muszą być wdrażane na podstawie indywidualnych projektów dotyczących przeciwdziałaniu zagrożeniu. Warto bowiem wiedzieć, że dzisiejsze firmy DDD swoją pracę opierają na analizie zagrożeń, dokładnym zaplanowaniu akcji, jej przeprowadzeniu, a następnie monitorowaniu – celem nowoczesnych podmiotów działających w sektorze higieny sanitarnej jest bowiem pełna eliminacja zagrożenia i niedopuszczenie do nawrotu problemu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz