Artykuł sponsorowany

USG 4D – czy warto je wykonywać w ciąży?

USG 4D – czy warto je wykonywać w ciąży?

Konieczność regularnego wykonywania badania USG w ciąży nie podlega żadnej dyskusji. Chociaż jeszcze do niedawna popularne było badanie USG 2D, obecnie możliwości są znacznie szersze. W wielu gabinetach ginekologicznych można przeprowadzić USG 3D, a w niektórych – nawet 4D. Czy taka zaawansowana technika obrazowania jest warta swojej ceny? Wyjaśniamy.

Badanie USG w ciąży – dlaczego jest konieczne?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, każda kobieta w ciąży powinna poddawać się regularnym badaniom pozwalającym na ocenę prawidłowości przebiegu rozwoju płodu. Ważne jest, aby kobieta ciężarna w ciągu ok. 40 tygodni wykonała badanie USG co najmniej trzykrotnie – przynajmniej raz w każdym trymestrze:

  • między 11. a 13. tygodniem ciąży
  • między 18. a 22. tygodniem ciąży
  • po 30. tygodniu ciąży.

Zwykle takie badania przeprowadza się w technice 2D, dzięki której możliwa jest dokładna ocena narządów wewnętrznych oraz innych parametrów wskazujących na prawidłowy rozwój płodu.

USG 4D – na czym polega?

 Niektóre gabinety ginekologiczne, takie jak np. Henryk Kędziora Gabinet ginekologiczny
w Chorzowie, posiadają bardziej zaawansowany sprzęt. Nowoczesna aparatura ultrasonograficzna pozwala na przeprowadzenie badania w technice 4D.

Badanie USG 4D polega na zarejestrowaniu płodu w ruchu – w czasie rzeczywistym. Dzięki temu na ekranie monitora można zobaczyć, co dziecko robi w danym momencie, np. ziewa, ssie kciuk czy obraca się. Działanie aparatury można zatem porównać do obrazu, jakie dałaby zainstalowana wewnątrz macicy kamera.

Badanie USG 4D jest bardzo zbliżone do badania USG 3D. Różnica polega na tym, że w technice 4D obraz ma postać filmu, zaś technika 3D to obraz nieruchomy.

Warto przy tym podkreślić, że aparatura 4D pozwala na wykonywanie badania w technice 2D. Przewagą urządzeń nowej generacji jest możliwość przeprowadzenia dużo dokładniejszych pomiarów, dlatego warto wykonać badanie USG 2D w gabinecie dysponującym nowoczesnym sprzętem.

Badanie USG 4D jako pamiątka dla rodziców

Z uwagi na fakt, że badanie USG 4D pozwala obejrzeć dziecko „z zewnątrz”, jego zastosowanie do celów diagnostycznych jest ograniczone. Poprzez to badanie można np. zobrazować rozszczep wargi czy sprawdzić liczbę palców.

Dlatego badanie USG 4D zwykle wykonywane jest jako pamiątka dla rodziców. Dzięki niemu można bowiem uzyskać ruchomy obraz z życia płodowego. Z tego powodu na badanie ultrasonograficzne w technice 4D warto wybrać się w drugiej połowie ciąży – przy okazji tzw. USG połówkowego. W tym okresie dziecko jest jeszcze na tyle małe, że będzie widoczne w całości, a jednocześnie na tyle rozwinięte, by móc dopatrzeć się charakterystycznych rysów twarzy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz