Materiał Partnera

Urządzenia spawalnicze – rodzaje i najlepsi producenci.

Urządzenia spawalnicze – rodzaje i najlepsi producenci.

Urządzenia spawalnicze ze względu na specyfikę działania i rodzaj wykonywanych połączeń dzielą się na kilka podstawowych grup. Niegdyś zaawansowana technika półprzewodnikowa, dostępna tylko dla zamożnych klientów, dziś trafia do coraz szerszej grupy warsztatów, a także hobbystów. Jakie są zatem podstawowe metody spawania i urządzenia spawalnicze? Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Podstawowym kryterium doboru urządzenia spawalniczego jest jego jakość. Jeżeli chcemy zachować profesjonalizm w jakości spoin, wydajności pracy czy wieloletniej eksploatacji powinniśmy zdecydować się na jednego z głównych producentów takich urządzeń.

Szukając dobrych spawarek zdaj się na profesjonalistów

Należą do nich przede wszystkim marki Esab, Mikita, Trafilux czy Ozas, będąca synonimem urządzeń spawalniczych z wyższej półki. Poza jakością możemy spodziewać się od nich serwisu pogwarancyjnego, dostępności części zamiennych oraz wieloletniego utrzymywania elektrycznych parametrów spawania. Dobrze zaopatrzony sklep z elektronarzędziami będzie dbał aby posiadać ofertę sprawdzonych, markowych urządzeń w różnym przedziale kwotowym. Przykładem punktu oferującego wysokiej jakości spawarki różnego rodzaju jest firma P.P.H.U. Dartom s.c.

Spajanie poprzez spawanie polega na podtopieniu łączonych części do formy płynnej i zalanie materiałem podobnym lub takim samym szczeliny łączeniowej lub dokonanie przetopu przy łączeniu doczołowym. Taki sposób łączenia jest bardzo trwały, przyjmuje się, że prawidłowo wykonany, osiąga minimum 90% wytrzymałości mechanicznej materiału oryginalnego.

Podział spawarek ze względu na rodzaj łączonych materiałów

Ze względu na rodzaj łączonych metali oraz ich grubość, czy sposób zautomatyzowania prac spawalniczych, spawarki dzielimy na podstawowe grupy:

  • Gazowe
  • Elektrodowe ręczne typu MMA,
  • Półautomaty MIG/MAG,
  • Ręczne TIG.

Spawanie gazowe z użyciem gazu topliwego acetylenu i tlenu oraz podawanej elektrody topliwej należy do najstarszych i najprostszych metod spawania. Jest czasochłonna, pozwala jednak na spawanie różnych materiałów, w tym na lutowanie twarde. Dzięki możliwości podgrzewania większej partii powierzchni może zapobiegać skurczom spawalniczym.

Spawanie ręczne elektrodą otuloną typu MMA należy do najpopularniejszych. Pozwala na łączenie stali konstrukcyjnej od grubości około 2 mm. W przypadku źródeł na prąd stały, co dziś jest standardem, pozwala na spawanie stali nierdzewnej czy grubego aluminium. Wykonane spawy nie należą jednak do jakościowych i estetycznych.

Półautomaty MIG/MAG wspomagają proces spawania poprzez automatyczny posuw drutu spawalniczego. Są metodą bardzo wygodną, popularną. Pozwalają na łączenie materiałów bardzo cienkich, jak i grubych. Dają dobrej jakości spawy. Można spawać różnorodne materiały. Do wad zalicza się dużą wagę źródła prądowego z podajnikiem drutu oraz z butlą gazu osłonowego. Zestaw wożony na wózku jest mało mobilny.

Metoda TIG spawa elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego. Jest najbardziej uniwersalna, jeżeli chodzi o rodzaj łączonych materiałów oraz jego grubości. Spawy są estetyczne i jakościowe. Nadaje się do profesjonalnego spawania aluminium, stali nierdzewnej, czy miedzi. Do wad należy zaliczyć oburęczną obsługę urządzenia, niską wydajność, wysoki koszt spawu oraz zakupu zestawu urządzeń.

Opracowanie:
Włocławek, Barska 12
tel. 54 413 71 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz