Artykuł sponsorowany

Urządzenia elektroenergetyczne i systemy kogeneracyjne

Urządzenia elektroenergetyczne i systemy kogeneracyjne

Dynamiczny rozwój nowych technologii powoduje przemiany w każdym aspekcie naszego życia codziennego. Otaczający świat zmienia się z dnia na dzień, a z nowych urządzeń wytworów techniki korzystają nawet najmniejsze dzieci. Warto zauważyć, że dynamikę rozwoju technologii narzuca przemysł – to on wymaga ciągłej ewolucji i modernizacji. Tak jest w przypadku elektroniki stosowanej oraz najnowszej generacji urządzeń elektroenergetycznych.

Mówiąc o elektronice stosowanej, należy wspomnieć o wszystkich urządzeniach mających na celu rozruch oraz automatykę, a także samodzielne działania. Ważnymi pionami elektroniki są systemy podtrzymywania zasilania, systemy sterowania napędami, czy różnego rodzaju osprzęty, np. biogazowni. Wspomnieć należy też o systemach kogeneracyjnych

Agregaty prądotwórcze – zasilanie rezerwowe

Jeśli chodzi o urządzenia energoelektryczne, najpopularniejszymi z nich, z którymi każdy z nas miał w życiu do czynienia są agregaty prądotwórcze. Urządzenia te mają na celu podtrzymywanie zasilania – zwłaszcza w miejscach, które wymagają specjalnego przygotowania w tym zakresie, np. szpitale, serwerownie dużych korporacji czy urzędy, które muszą mieć stały dostęp do elektronicznych baz danych.

Do urządzeń mających zapewniać stałą i wysoką jakościową łączność energetyczną nie należą tylko agregaty prądotwórcze. Są nimi również różnego typu zasilacze. Posiadając firmę, majsterkując w garażu bądź planując większe wydarzenie czy uroczystość – np. wesele – warto wyposażyć się właśnie w tego typu sprzęt. Bez problemu można uzyskać go w takich firmach jak Centrum Elektroniki Stosowanej CES Sp. z o.o., które oprócz produktów od najlepszych producentów, zajmuje się również montażem urządzeń i innego rodzaju działaniami związanymi z szeroką tematyką przemysłu elektronicznego.

Automatyka – uruchamiaj i steruj urządzeniem

Najlepsze firmy z branży energetyki zajmują się również automatyką. To ona ma na celu uruchomianie urządzeń i ich sterowanie. Dokonywane jest to dzięki wykorzystaniu technologii takich firm jak MWM (Caterpillar Energy Solutions GmbH).

Automatyka ma swoje zastosowanie głównie w przemyśle ciepłowniczym i gazowniczym, a także informatycznym. To tam wymagane są odpowiednie układy sterowania i uruchomiania do napędów elektrycznych czy innych instalacji przemysłowych. Automatyzacji podlegają też instalacje sanitarne i energetyczne dla domów i dużych budynków, od szpitali począwszy, na urzędach i biurowcach kończąc. Przykładami urządzeń elektroenergetycznych, które pozwalają tworzyć automatykę w różnych obiektach, są napędy elektryczne i osprzęt nimi sterujący:

 • przetwornice częstotliwości,
 • softstarty,
 • silniki synchroniczne,
 • silniki DC,
 • silniki asynchroniczne,
 • serwonapędy,
 • serwosilniki.

Elektronicznych osprzęt biogazowni

Urządzenia elektroenergetyczne mają również ogromne znaczenie przy większego typu instalacjach i systemach – tych związanych z obsługą urządzeń wytwarzających surowce. Najnowocześniejsze firmy związane z elektroenergetyką są często ekologiczne i mają olbrzymi wpływ na rozwój najnowocześniejszych pionów polskiej gospodarki. Do osprzętu instalacji biogazowych – bo to o nich mowa – można zaliczyć:

 • odsiarczalnie biologiczne,
 • pochodnie do awaryjnego spalania biogazu,
 • zbiorniki biogazu,
 • analizatory i detektory gazowe,
 • osuszacze, schładzacze, sprężarki itp.

Elektronika stosowana – stawiając na systemy kogeneracyjne

Innym często bardziej zaawansowanym rozwiązaniem technologicznym od urządzeń elektroenergetycznych, są przeznaczone dla przemysłu systemy kogeneracyjne. Kogeneracją uznaje się wytwarzanie ciepła czy energii elektrycznych w najbardziej efektywny sposób, czyli w skróconym, połączonym i jednym procesie technologicznym. Mowa o tzw. skojarzaniu, które pozwala na zagwarantowanie wysokiej efektywności energetycznej i energooszczędności, przy jednoczesnym wysokim poziomie bezpieczeństwa eksploatacyjnego. Systemy kogeneracyjne pozwalają znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych związków chemicznych. Firmy dzięki temu mogą wypełniać bez problemu postanowienia dyrektyw unijnych oraz coraz bardziej restrykcyjnych norm krajowych.  Zapewniają sobie również olbrzymie oszczędności finansowe w skali roku.

Jak zaś działają systemy kogeneracyjne? Przede wszystkim opierają swoją pracę o agregaty kogeneracyjne z silnikiem tłokowym sprężonym z dodatkowym generatorem synchronicznym. Urządzenia posiadają również wiele wymienników ciepła oraz specjalną wielosystemową armaturę. Praca agregatów jest zaś zarządzana elementami elektroniki stosowanej – mikroprocesowymi układami regulacyjnymi oraz pomiarowymi. To one pozwalają między innymi na wizualizację i symulację parametrów prac sprzętów. One zaś działają w taki sposób, aby odzyskiwać energię elektryczną np. podczas biologicznej konwersji biomasy. Systemy kogeneracyjne wdrażane są również tam, gdzie przy olbrzymim zapotrzebowaniu na energię elektryczną występuje duże zużycie gazu ziemnego. Skojarzona gospodarka energetyczna pozwala ograniczyć straty energetyczne obu mediów. Odzyskać można nawet 50% energii pierwotnej zawartej w gazie.

Szczególnie warto poznać technologię systemów trigeneracyjnych, które służą do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz chłodniczej!


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz