Artykuł sponsorowany

Urządzenia do kontroli jakości w ruchu ciągłym

Urządzenia do kontroli jakości w ruchu ciągłym

Wiele gałęzi przemysłu zmuszonych jest do wykorzystywania zaawansowanych systemów kontroli jakości. Kontrola tego rodzaju dokonuje się na przykład w formie ciągłej, bez konieczności przerywania procesu technologicznego czy produkcji. Ma to szczególne znaczenie dla wydajności – możemy skontrolować niemal każdy przechodzący przez linie produkcyjne element w trakcie jego ruchu.

Korzyści płynące z kontroli jakości w ruchu ciągłym

Zaawansowana aparatura kontrolno‐pomiarowa nie wymaga stosowania dodatkowych systemów badających półprodukty czy produkty po zakończeniu procesu technologicznego. Umieszczona bezpośrednio na linii produkcyjnej maszyna bada każdy przechodzący przez nią element, zbierając istotne dane na jego temat. W szerokiej ofercie firmy Packsol znajdziemy między innymi urządzenia firmy Prisma wyspecjalizowanej w budowie urządzeń do kontroli jakości, które pracują w ruchu ciągłym. Warto wśród nich wymienić przede wszystkim urządzenia do kontroli mikroszczelności opakowań, detektory rentgenowskie (X-Ray), wykrywacze metalu oraz dynamiczne wagi kontrolne (checkweigher). Wszystkie te urządzenia wielokrotnie udowodniły swoją przydatność w różnej wielkości zakładach z branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej, kosmetycznej czy technicznej. Dają one dokładną informację na temat cech badanego obiektu, co pozwala nie tylko na skontrolowanie go pod względem obowiązujących norm oraz założeń, ale także zebranie statystyk dotyczących całej serii produkcyjnej. Odpowiednio przeanalizowane dane pozwalają na zniwelowanie strat, lepszą regulację maszyn pracujących w linii produkcyjnej i przede wszystkim na budowanie marki produktu o wysokiej jakości. Z drugiej strony pozwala uniknąć ewentualnych problemów wynikających z niedoboru masy produktu czy z jego zanieczyszczeniem ciałami obcymi.

Kontrola jakości w ruchu ciągłym a oszczędności

Imponująca praca urządzeń sprawdzających jakość niejako „w locie” jest nieporównywalnie bardziej wydajna od rozwiązań tradycyjnych, dostarczając przy tym znacznie większej ilości informacji o stanie przedsiębiorstwa – a przynajmniej jego sekcji produkcyjnej. Zastosowanie urządzeń do kontroli jakości, które są w stanie pracować w ruchu ciągłym, daje także istotne oszczędności. Niestety nadal często bywa tak, że kontrola np. wagi produktu odbywa się metodą statystyczną do której potrzebni są dodatkowi pracownicy, a sama kontrola nie daje 100% pewności dla całej produkcji w magazynie. Waga dynamiczna czy detektor zanieczyszczeń to wydatek jednorazowy, a daje pewność, że wszystkie produkty w magazynie są sprawdzone i spełniają wymagane parametry.

Opracowanie:
Gniezno, Odonica 2
tel. 61 425 13 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz