Urządzamy ogród: jakie meble powinny się w nim znaleźć?

Urządzamy ogród: jakie meble powinny się w nim znaleźć?
Wszyscy wiemy, że zadbany ogród wyposażony w wygodne meble ogrodowe jest ważnym elementem każdej nieruchomości. W okresie letnim podczas pięknej pogody to właśnie przydomowa zieleń cieszy nasze oko najbardziej.

Domki jednorodzinne z ogrodem są zwyczajowym miejscem zamieszkania prawie połowy Polaków. Jednym z głównych powodów, dla którego stajemy się mieszkańcami domów, jest chęć posiadania ogrodu – własnej, niezależnej przestrzeni. Nieruchomości składające się z części mieszkalnej i przynależnej do niej powierzchni gruntowej wymagają stałego dbania o estetykę otoczenia (źródło: cbos.pl).

Ogród to dodatkowa powierzchnia

Ogród należy traktować jako ważną część każdego domu. Latem, kiedy dzień jest dłuższy, a upały silnie nagrzewają wszystkie ściany, każdy z przyjemnością spędza czas na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy zauważamy potrzebę urządzenia ogrodu na miarę potrzeb wszystkich mieszkańców. W polskich ogrodach coraz częściej można zauważyć altany, tarasy wyposażone jak właściwe pomieszczenia, stanowiące salony ogrodowe. Warto się zastanowić, co powinno znaleźć się w przestrzeni ogrodu, by móc się cieszyć piękną pogodą i komfortem spotkań w gronie rodziny i znajomych.

Zielony salon i jadalnia

Rozpoczynając projektowanie ogrodu, należy już na samym początku wygospodarować miejsce, w którym umiejscowione zostaną meble wypoczynkowe. Stół wraz z krzesłami lub fotelami musi być usytuowany na korzystnym szlaku komunikacyjnym, czyli z łatwym dostępem od strony domu, jak i pozostałej części ogrodu. Z tego powodu właśnie najczęściej wykorzystanym miejscem do letniego wypoczynku stają się tarasy z łagodnym zejściem do ogrodu. Wybierając meble, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Warto rozważyć zastosowanie mebli z technorattanu, które prócz bardzo eleganckiego wyglądu nie wymuszają konieczności ich okrywania i przenoszenia w okresie deszczowym. Takie plecione meble świetnie sprawdzają się w konstrukcjach ogrodowych kanap i foteli. Przykładając wagę do zaprojektowania ogrodowej jadalni, można zastanowić się nad zestawami mebli, bazującymi na profilach aluminiowych. Wygodna konstrukcja i mała waga krzeseł istotnie wpływają na komfort użytkowania. Metalowe zestawy meblowe idealnie pasują do stołu ze szklanym blatem. Tego typu stoły produkowane są również w wersji rozkładanej, co jest dużym ułatwieniem, gdy zawitają goście. Gładka szklana powierzchnia sprzyja utrzymaniu czystości.

Słońce i deszcz w ogrodzie

Kapryśna letnia pogoda w naszym rejonie geograficznym jest często przyczyną przerwania miłego wypoczynku w ogrodzie. W zależności od możliwości warto zadbać o zaprojektowanie zadaszenia stałego lub ruchomego, które ochroni przed deszczem i silnym słońcem. Zadaszeniem może stać się typowy daszek wykonany z tworzywa przepuszczającego światło, który jest umiejscowiony na stałej konstrukcji. Innym rozwiązaniem mogą być obszerne parasole i markizy, którymi można dowolnie sterować. Markizy i parasole wykonane są z materiałów o różnych barwach, co dodatkowo urozmaica ogrodową przestrzeń.

Wypoczynek w ogrodzie

Latem wiele osób z chęcią spędza w ogrodzie każdą wolną chwilę, dlatego potrzebne jest w nim miejsce, w którym po długim dniu możemy się położyć. I tutaj możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań. Klasyczną ogrodową leżanką jest hamak. W przypadku braku drzew ogrodowych, stanowiących naturalne podpory dla hamaka, można dokupić stabilny stalowy stelaż. Konstrukcja stelaża daje również możliwość dowolnego jego ustawienia wśród drzew, krzewów lub w niezacienionej przestrzeni.
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz