Artykuł sponsorowany

Urban jungle w Twoim mieszkaniu!

Urban jungle w Twoim mieszkaniu!

Urban jungle, czyli miejska dżungla to nowy trend we wnętrzarstwie, który kieruje się ku wyrazistym aranżacjom i dekoracjom. Ich najważniejszym elementem są naturalne rozwiązania: pomieszczenia wykańczane drewnem, kamieniem naturalnym i szkłem. Zapomnieć też nie można o tym, co jest w stanie przemienić każde wnętrze w egzotyczną dżunglę – o roślinach, często dzikich i zaliczanych do gatunków egzotycznych. Na jakie kwiaty czy drzewka warto zatem postawić? Jak dobrze wyposażyć salon czy sypialnię w rośliny? Kiedy urban jungle najlepiej się sprawdza?

Jakie roślin wykorzystywane są przy tworzeniu miejskiej dżungli?

Przy tworzeniu miejskiej dżungli wykorzystać można zarówno rośliny rodzime, jak i egzotyczne niemalże z każdego zakątku świata. Dzięki temu salon, sypialnia, łazienka czy kuchnia może przypominać nam polską puszczę, nadmorskie wydmy czy też tropikalną wyspę. Dżunglę mogą tworzyć zatem rośliny małe, duże doniczkowe czy pnące i wiszące. Ustawiać je można zaś na kredensach i komodach, parapetach, stojakach, na ziemi, w koszykach wiklinowych, glinianych dzbanach, a także można „instalować” je na specjalnych rusztach podwieszanych do sufitu czy ścian. Możliwości aranżacyjnych i inspiracji jest cała masa. Jakie rośliny warto zaś wybrać właśnie do mieszkania?

Dużą popularnością cieszą się paprocie, mech dekoracyjny, trawy ozdobne i trzciny, skrzydłokwiaty, pnącza (m.in. Epipremnum scindapsus i filodendron), monstery dziurawe, storczyki, kaktusy, oplątwy, fikusy, ciemnotki, figowce i opuncje. Warto zainteresować się też gatunkami: strelicia, zamiokulkas zamiolistny, sansewieria gwinejska czy palma areka.

Dlaczego dżungla w mieszkaniu to świetny pomysł?

Idee urban jungle chętnie wykorzystywane są dzisiaj przez projektantów wnętrz urządzających zarówno biurowce, butiki, galerie handlowe, domy, jak i mieszkania. W ostatnim przypadku wszechobecna zieleń może mieć dla właścicieli szczególne znaczenie. W mieszkaniach brak bowiem ogrodów, a betonowe mury, klatki schodowe, parkingi i inne budynki wokół pozbawiają kontaktu z prawdziwą naturą. Dlaczego zatem nie „zaprosić” jej do swojego salonu, jadalni, sypialni, kuchni czy nawet łazienki?

Egzotyczne, a także rodzime gatunki roślin zielonych nadają wnętrzom przytulnego charakteru. Ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodatkowo sprawić, iż pomieszczenie stanie się bardziej eleganckie. Postawić można również na prawdziwy artystyczny nieład i niemalże baśniowy świat w swoich czterech ścianach. Projektanci zakładający w mieszkaniach dżungle podkreślają, że estetyka urban jungle sprawdza się w małych i dużych pomieszczeniach. Rośliny mogą wypełnić je również niezależnie od tego, w jakim stylu zaaranżowana została przestrzeń. Urban jungle to zatem uniwersalna idea, za którą mogą podążać właściciele mieszkań utrzymanych w estetyce eleganckiej, nowoczesnej, industrialnej, skandynawskiej czy rustykalnej.

Zaprojektuj swoją wyjątkową dżunglę wraz z ekspertami!

Tworzenie miejskiej dżungli w mieszkaniu nie jest zadaniem prostym. Wyzwaniem stanowi ograniczona przestrzeń, ilość światła słonecznego docierającego do różnych zakamarków pomieszczeń, a także mikroklimat wnętrz. Czynników wpływających na to, jakie rośliny będzie można zastosować w mieszkaniu, jest zatem sporo. Flora musi być bowiem dobrze dobrana do panujących w nim warunków. Oczywiście można postarać się o ich poprawę, np. montując w pomieszczeniach oświetlenie sztuczne dla roślin egzotycznych czy urządzenia nawilżające powietrze. Ciekawymi pomysłami wyróżnia się zespół PLANT ME, którego eksperci są w stanie założyć domową dżunglę w każdym mieszkaniu. Na czym polega zatem jej tworzenie?

W pierwszym etapie projektanci przeprowadzają wizję lokalną i wywiad z klientem. Po określeniu potrzeb, budżetu czy też koncepcji zamawiającego tworzony jest swoisty projekt. Uwzględnia on dobranie właściwych roślin i akcesoriów (donice, doniczki, podstawki, stojaki, lampy itp.) W kolejnym etapie pracownia zakupi je od sprawdzonych i certyfikowanych hodowców, a także przesadzi je z wykorzystaniem naturalnych dodatków przeciw chorobom grzybowym. W domu klienta rośliny są zaś ustawiane w wyznaczonych wcześniej miejscach, a szczęśliwy właściciel miejskiej dżungli uzyskuje również opis każdego kwiatu, warunki jego przechowywania i pielęgnacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz