Materiał Partnera

Uproszczona procedura celna – podstawowe informacje

Uproszczona procedura celna – podstawowe informacje

Osoby przewożące towary przez granicę muszą dopełnić szeregu formalności związanych z postępowaniem celnym. W niektórych przypadkach możliwe jest skorzystanie z uproszczonej procedury celnej, która wprowadza liczne ułatwienia dla przedsiębiorców. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda uproszczona procedura celna oraz kiedy można z niej skorzystać, zachęcamy do lektury artykułu.

Na czym polega uproszczona procedura celna?

Uproszczona procedura celna to usprawniony proces dokonywania zgłoszenia celnego, z którego skorzystać mogą tzw. solidni importerzy i eksporterzy. Cały proces regulują przepisy Kodeksu Celnego Unii Europejskiej. Korzystając z uproszczonej procedury celnej, mamy możliwość rozliczenia należnego podatku od towarów i usług w deklaracji podatkowej, a nie w zgłoszeniu celnym. Przepisy te służą skróceniu czasu dokonywania szeregu formalności i usprawnieniu całego procesu. Procedura uproszczona bezpośrednio przekłada się również na czas transportu towarów.

Artykuł 76. Wspólnotowego Kodeksu Celnego wyróżnia 3 rodzaje uproszczonej procedury celnej:

  • niekompletne zgłoszenie celne,
  • zgłoszenie uproszczone,
  • procedurę na miejscu.

Jak przebiega uproszczona procedura celna?

Żeby móc korzystać z uproszczonej procedury celnej, trzeba spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest konieczność powiadomienia naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania w deklaracji podatkowej podatku z VAT z tytułu importu towarów. Ponadto, w Urzędzie Celnym należy przedstawić zaświadczenie o braku zaległości we wpłatach na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków, a także dokument potwierdzający zarejestrowanie jako czynnego podatnika VAT. Należy pamiętać, że dokumenty te nie mogą być wydane wcześniej niż 6 miesięcy przed datą transportu towarów przez granicę.

W bezproblemowym przejściu przez wszystkie etapy dopełniania formalności związanych z odprawą celną czy uzyskaniem pozwolenia na korzystanie z uproszczonej procedury celnej mogą pomóc nam specjaliści z takich firm jak PREMCO z Gdańska.

Korzystanie z uproszczonych procedur znacząco wpływa na usprawnienie międzynarodowego handlu, ponieważ przyspiesza transport towarów, a to ma ogromne znaczenie ekonomiczne. Posiadanie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej sprawia także, że dana firma w oczach kontrahentów staje się bardziej wiarygodna, skoro organy celne uznały ją za godnego zaufania przedsiębiorcę.

Opracowanie:
Gdańsk, Budowniczych Portu Północnego 17
tel. 32 700 71 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz