Artykuł sponsorowany

Uprawnienia energetyczne i elektryczne

Uprawnienia energetyczne i elektryczne

Aby uzyskać uprawnienia energetyczne oraz elektryczne, pozwalające wykonywać np. instalacje elektryczne czy pomiary tych instalacji, nie wystarczy tytuł technika czy też inżyniera. Do podjęcia tych prac niezbędne są uprawnienia wydane przez upoważnione do tego komisje kwalifikacyjne. W grupie uprawnień o których mowa powyżej, wyróżnić można trzy rodzaje. Poznaj je razem z nami.

Uprawnienia  w grupie I, II oraz III

Grupy I, II i III dotyczą uprawnień z dziedzin energetyki oraz elektryki. Grupa I dotyczy urządzeń, instalacji i sieci wytwarzających, przetwarzających i zużywających energie elektryczną. Grupa II związana jest z urządzeniami wytwarzającymi, przetwarzającymi, przesyłającymi i zużywającymi ciepło oraz z innymi urządzeniami energetycznymi. Grupa III z kolei określa uprawnienia w zakresie urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, magazynujących, zużywających i przesyłających paliwa gazowe. W uproszeniu można mówić zatem o pierwszej grupie, jako o tej dotyczącej elektroenergetyki. Druga grupa dotyczy zagadnień cieplnych, a trzecia uprawnień gazowych.

Uprawnienia z grupy E oraz D

W każdej w wyżej wymienionych trzech grup można zdobyć dwa rodzaje uprawnień, tzn. E i D. Przy czym E oznacza uprawnienia do eksploatacji, zaś D uprawnień na dozór. Jednak aby przystąpić do egzaminu przez komisją egzaminacyjną, konieczne jest szkolenie w akredytowanym ośrodku szkoleniowym. Jednym z nich jest OŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO w Gdyni. Z jego ofertą zapoznaj się na dedykowanej stronie www.

Ważność dokumentów za granicą

Warto wiedzieć, że polskie świadectwo kwalifikacji dotyczące uprawnień energetycznych jest w pełni uznawane w krajach członkowskich EFTA, a także w UE. Bez problemu z takimi kompetencjami można wykonywać legalną pracę na terenie Szwajcarii, gdzie jest duże zapotrzebowanie na polskich specjalistów energetyki. Przy wydawaniu dokumentów warto zatem zastanowić się nad opcją tłumaczenia świadectwa kwalifikacyjnego przynajmniej na język niemiecki lub angielski.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz