Artykuł sponsorowany

Uparte wągry – jak powstają i jak się ich pozbyć!

Uparte wągry – jak powstają i jak się ich pozbyć!

Piękna cera jak z okładek magazynów czy filmów to nieosiągalny ideał, który wspomagany jest solidnym retuszem. Cera zwykłych ludzi zawsze będzie miała drobne niedoskonałości, jednak wiele z nich można zmniejszyć lub całkowicie usunąć. Czarne, nieestetyczne kropki na nosie czy czole mało komu dodadzą uroku, a z pewnością da się z nimi walczyć. Wyjaśniamy czym są wągry i jak je usunąć!

Wągry – zmora wielu z nas

Czarne kropeczki rozsiane po ciele dotykają tak kobiet, jak i mężczyzn. Zaskórniki otwarte, czyli potocznie wągry, najczęściej pojawiają się w obrębie twarzy: na nosie, brodzie, lub czole, ale mogą też pojawić się na puszczach czy plecach. Tego typu zmiany na skórze wynikają przede wszystkim z genów oraz niewłaściwej pielęgnacji skóry na co dzień. Głównym winowajcą jest nadmierna produkcja sebum, a na to mało kto ma wpływ, gdyż regulują to geny oraz hormony. Wągry powstają również kiedy skóra jest niedokładnie oczyszczona, a na dodatek używamy niedopasowanych kosmetyków. Ciężkie kosmetyki kolorowe oraz formuły oparte na bazie silikonu są trudno zmywalne, więc niedokładność w tej kwestii może szybko się zemścić. Również mocne kosmetyki pielęgnacyjne, które zawierają w skaldzie alkohol będą powodowały wysuszenie skóry i w efekcie nadprodukcję łoju. Wiele się mówi, że problemem jest dieta bogata w przetworzone produkty spożywcze – tłuste przekąski i słodycze to najwięksi wrogowie ładnej cery!



Skąd się biorą wągry?

Uporczywe czarne kropki powstają na skórze, kiedy zapychają się pory – tak w skrócie można podsumować cały proces tworzenia się zaskórników, czyli wągrów.  Pory to malutkie ujścia gruczołów łojowych, które znajdują się w skórze twarzy, jak i reszty ciała. To dzięki nim możliwe jest wydzielanie na powierzchnię skóry sebum, które pełni ważną rolę w fizjologii ludzkiej skóry. Jest to naturalna bariera hydrolipidowa, która zapobiega utracie wody, sprawia, że skóra jest miękka, a także zabezpiecza ją przed działaniem czynników środowiskowych i bakterii. Sebum jest więc pożyteczną i zupełnie naturalną substancją, którą każdy z nas produkuje.

Problemy pojawiają się w momencie, kiedy skóra produkuje sebum w nadmiarze. Nie dość, że skóra staje się błyszcząca, to w dodatku pory zaczynają się zatykać. Kiedy łoju jest za wiele, nie może się wydostać z gruczołów, które powoli zbierają jego nadmiar, nie pomagają również zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu – wszelki kurz i brud również osiadają skórze, dokładając swoją cegiełkę w procesie zapychania porów. W efekcie masa zbierająca się w porach zalega w nich i nie może wydostać się na zewnętrza. Tak powstają zaskórniki, które mogą przerodzić się w wągry, jeśli w porę nie zostaną oczyszczone. Ciemna barwa wągrów bierze się z procesów utleniania.

Pożegnaj wągry – sposoby na pozbycie się czarnych kropek

Pozbycie się wągrów wymaga wiele czasu oraz cierpliwości. Trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy – może się okazać, że odstawienie niektórych kosmetyków pomoże, wprowadzenie rutyny pielęgnacyjnej oraz poprawienie diety, jednak warto ten proces wspomóc wizytą u kosmetyczki. Sara Beauty w Strzelcach Krajeńskich oferuje szereg zabiegów na twarz, które pomogą uporać się z uprzykrzającymi czarnymi punkcikami. Najczęściej jest tzw. manualne oczyszczanie twarzy, które polega na wyciśnięciu zawartości gruczołów łojowych przy pomocy specjalnego przyrządu. Kosmetyczka po konsultacji może również zaproponować peeling kawitacyjny lub mikrodermabrazję – oba zabiegi mają, za zadanie usunąć martwy naskórek z powierzchni skóry, co spowoduje odblokowanie gruczołów łojowych, a wągry znikną. Warto też pamiętać, aby dbać o codzienną pielęgnację w domu – dokładny demakijaż i oczyszczanie to podstawa. Dobrze też wprowadzić regularne peelingi enzymatyczne (1-2 razy w tygodniu) oraz maseczki z glinki po uprzedniej parówce, która rozszerzy pory i ułatwi wydostanie się zaczopowanej treści na zewnętrz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz