Artykuł sponsorowany

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Kwestię obowiązku alimentacyjnego jednego rodzica względem dziecka reguluje między innymi art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on, iż alimenty mogą zostać zasądzone poprzez prawomocne orzeczenie sądowe; w ramach ugody zawartej przed mediatorem i następnie zatwierdzonej przez sąd; a także mogą zostać uregulowane w ramach umowy alimentacyjnej. Trzecie rozwiązanie jest najbardziej rekomendowane, ponieważ jest polubowne. By umowa miała jednak taką samą moc prawną co orzeczenie sądowe, ważne jest sporządzenie jej w formie aktu notarialnego.

Umowa o alimenty – dlaczego potrzebny jest akt notarialny?

Zawarcie umowy o alimenty w formie aktu notarialnego jest korzystne dla obu stron. Każdy zapis wraz z klauzulami opatrzony jest tytułem egzekucyjnym. W przypadku niestosowania się stron do postanowień umownych, szybko i to bez konieczności przejścia przez proces sądowy można wystosować odpowiednie roszczenia. Głównie jest to zabezpieczenie interesów wierzyciela, który w przypadku braku uzyskiwania alimentów może niemalże bezpośrednio skierować sprawę do komornika. Jak to możliwe?

Umowy alimentacyjne w formie aktu notarialnego są opatrzone oświadczeniem płacącego alimenty o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Ewentualnie powstały dług w prosty sposób może zostać zatem uregulowany przy współpracy wierzyciela – lub jego reprezentanta np. matka niepełnoletniego dziecka – z komornikiem. Możliwe jest to dzięki uzyskaniu klauzuli wykonalności nadanej aktowi notarialnemu przez sąd. W razie problemów z regularnym płaceniem alimentów druga strona może zanieść dokument do sądu, który bez procesu nada sprawie bieg. O szczegóły warto pytać notariusza Piotra Grzeszaka, którego kancelaria notarialna mieści się w Słupsku.

Ryzyko wiążące się z umową o alimenty bez aktu notarialnego

Umowy o alimenty bez aktu notarialnego, czy to w formie ustnej, czy to pisemnej nie mają takiej samej mocy prawnej co orzeczenie sądowe. Nie mają też tytułu egzekucyjnego i nie można nadać im klauzuli wykonalności. W przypadku sporów o uregulowanie alimentów to Powód musi zgłosić sprawę do sądu i udowodnić przed wymiarem sprawiedliwości, iż doszło do skutecznego zawarcia umowy. Dochodzenie praw w takich sposób niestety wymaga poświęcenia czasu, energii oraz pieniędzy m.in. na pomoc adwokatów.

Warto też wiedzieć, że umowa o alimenty bez aktu notarialnego może wpędzić Powoda w błędne koło. Nawet przy wygranej sprawie i uregulowaniu zaległych wierzytelności, przy kolejnych zadłużeniach trzeba wystąpić ponowie do sądu, by móc odzyskać pieniądze. Raz jeszcze warto podkreślić zatem istotę aktu notarialnego i jego tytułu egzekucyjnego, pozwalającego na powierzenie sprawy komornikowi. Ten skutecznie może ściągać długi np. w ramach licytacji komorniczych czy pobrania odpowiednich kwot z wpływających pensji na rachunek bankowych dłużnika.

Jak sporządzić umowę alimentacyjną?

Umowy alimentacyjne w formie aktu notarialnego można sporządzić według prostego wzoru. Każda ze stron może jednak umieścić w dokumencie odpowiednie klauzule uszczegóławiające porozumienie i zabezpieczające interesy. W takich przypadkach warto dokładnie skonsultować treść umowy z adwokatem lub też bezpośrednio z notariuszem, w którego kancelarii zostanie sporządzony akt notarialny. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz