Artykuł sponsorowany

Ultrasonografia w diagnostyce okulistycznej – USG oka

Ultrasonografia w diagnostyce okulistycznej – USG oka
Badanie ultrasonograficzne, czyli USG, już od wielu lat jest z powodzeniem stosowane w bardzo wielu dziedzinach medycyny. Niewiele osób jednak wie, że badanie USG ma też zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, czyli w okulistyce. Z naszego artykułu dowiesz się, jak dokładnie wygląda takie badanie oraz jakie daje ono możliwości.

USG oka typu A i typu B

Współcześnie w okulistyce stosowane są dwa rodzaje badania ultrasonograficznego, USG typu A i USG typu B. Badanie USG typu A jest wykonywane w celu określenia podstawowych parametrów gałki ocznej, m.in. promienia krzywizny rogówki, długości osiowej gałki ocznej czy głębokości komory przedniej. Badanie USG typu B, ma znacznie szersze zastosowanie i daje wiele więcej możliwości.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora wysokiej jakości urządzeń okulistycznych i optycznych:

Okulistyczne badanie USG typu B ma bardzo dużo zastosowań. Przede wszystkim pozwala ono na wykonanie badania diagnostycznego odwarstwienia siatkówki oka oraz monitorowania zmian powstałych w wyniku zapalenia wnętrza oka lub w przebiegu krwotoków doszklistkowych. Badanie ultrasonograficzne oka pozwala również na przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki u osób, u których z różnej przyczyny nie można wykonać badania z użyciem lampy szczelinowej. Takie ograniczenia występują m.in. u pacjentów z zaćmą oraz z bielmem rogówki.

Wskazania do wykonania USG oka typu B

O ile USG typu A wykonywane jest wyłącznie w przypadku konieczności uzyskania obrazu struktur znajdujących się wzdłuż jednej prostej, czyli w diagnostyce rogówki oraz w celu określenia mocy soczewki wszczepionej po operacji usunięcia zaćmy, o tyle USG typu B ma znaczenie szersze zastosowanie. Badanie to jest wykonywane np. w przypadku podejrzenia wystąpienia ciał obcych wewnątrzgałkowych, obecności mętów w ciele szklistym, wystąpienia wylewów krwi do gałki ocznej czy podejrzenia wystąpienia guzów wewnątrzgałkowych. Oprócz tego UST typu B wykonywane jest również w diagnostyce i monitorowaniu stanów pourazowych, w celu monitorowania zmian zachodzących u pacjentów z cukrzycą oraz w przypadku konieczności określenia grubości mięśni w oftalmopatii tarczycowej.

Jak wygląda USG oka?

Samo badanie ultrasonograficzne oka jest bardzo proste, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga też żadnego wcześniejszego przygotowania. W trakcie badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej, z głową odchyloną do tyłu. Lekarz przykłada pacjentowi do zamkniętej powieki sondę ultrasonografu pokrytą specjalnym żelem i prosi pacjenta o poruszanie gałką oczną. Całe badanie trwa około 15 minut.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz