Materiał Partnera

Układanie podjazdów z kostki brukowej

Układanie podjazdów z kostki brukowej

Z kostek brukowym tworzy się dzisiaj wyjątkowe chodniki, ścieżki, place, czy też podjazdy przed domami. Zakres stylistyczny, różnorodność materiałów budowlanych, a także pomysłów, jest zaś bardzo szeroki. Dzisiaj można stworzyć z kostki brukowej nawet obrazy, czy też napisy! Wszystko jednak zależy od wykonawstwa i poprzedzającego go zaprojektowania!

Kostka brukowa – style

Podjazdy z kostki brukowej mogą być wykonane w różnych stylach, od rustykalnego i wiejskiego, przez skandynawski i industrialny, po klasyczny, awangardowy, śródziemnomorski, czy też dworski. Zależy to zaś od trzech czynników: układu kostki brukowej, rodzaju materiału budowlanego, a także od otoczenia. Najważniejsze przy kreowaniu danego porządku architektonicznego, jest jednak to, jaką kostkę zastosujemy. Obecnie na rynku można spotkać się z drobnymi kosteczkami, jak i większymi płytami. Układ może być zaś symetryczny, asymetryczny, a kolory i faktura, od szorstkiej szarości, po ceglany połysk.

Projektowanie podjazdu

Przy projektowaniu np. podjazdu z kostki brukowej, ważne jest przede wszystkim uwzględnienie wszystkich warunków technicznych otoczenia. Mowa o jakości podłoża, które wielokrotnie musi być odpowiednio poziomowane, wymieniane, czy, które wymaga zastosowania odpowiednich technik dotyczących odprowadzania wody właśnie do gruntu. Jeśli chodzi o kwestie wizualną oraz wytrzymałościową, ważne jest stworzenie precyzyjnego opracowania, pozwalającego otworzyć w terenie dany wzór z kostki brukowej. Szczególnie jest to ważne, przy tworzeniu owalnych placów, czy też obrazów z kostek. Jeśli stosujemy zaś najprostszą, prostolinijną formę, wielokrotnie możemy pominąć etap projektowania podjazdu, pod względem estetyki.

Prace brukarskie

Prace brukarskie związane z tworzeniem np. podjazdów, można w uproszczeniu ująć w kilku etapach. Mowa o korytowaniu, wykładaniu dna koryta podsypką, o wykonaniu obramowania, wypełnieniu podsypką całego koryta, układaniu kostki brukowej, oraz o jej spoinowaniu. Wszystkie te kroki mogą dzisiaj przebiegać zarówno błyskawicznie, jak i precyzyjnie, co wpływa na optymalizację kosztów wykonawczych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi. Ważne jest także doświadczenie w różnych dziedzinach budownictwa, jakie posiadają pracownicy firmy DOMAX PPHU. To właśnie z tym przedsiębiorstwem stworzysz przed swoim domem wyjątkowy chodnik, plac, podjazd, czy ścieżki ogrodowe!

Warto wiedzieć: W przypadku podjazdów o wysokim poziomie nachylenia, ważne jest przeprowadzenie obliczeń, dotyczących spływu wody po kostkach lub jej nasiąkania przez całą konstrukcję. Ważne jest bowiem to, aby w porze deszczowej np. samochód nie podjeżdżał po śliskiej nawierzchni. Szczególną uwagę należy zatem zwracać również na fakturę kostek.  

Opracowanie:
Boronów, Grabińska 8
tel. 34 353 92 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz