Artykuł sponsorowany

Układanie płytek na schodach zewnętrznych – jak zrobić to dobrze?

Układanie płytek na schodach zewnętrznych – jak zrobić to dobrze?

Podstawowymi wymogami, stawianymi przed okładzinami schodów zewnętrznych, są trwałość i stabilność. Użytkownicy muszą mieć pewność, że nawet w trudnych warunkach pogodowych mogą swobodnie poruszać się po stopniach. Ale bezpieczeństwo to nie wszystko – równie istotna jest estetyka  i spójność z architekturą budynku. Sprawdźmy, w jaki sposób montować płytki, aby pogodzić te dwie kwestie.

Układanie kafelków na schodach – od czego zacząć?

Pierwszym etapem prac jest przygotowanie podłoża pod kładzione płytki. Niewłaściwe wykonanie czynności wstępnych może obniżyć wytrzymałość mechaniczną płytek i doprowadzić do szybkiego spękania pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Samodzielne kafelkowanie jest ryzykownym krokiem, dlatego lepiej skorzystać z usług profesjonalistów, np. z firmy Wandam. Doświadczeni fachowcy nie tylko przygotują podłoże, ale też ocenią, czy schody są równe. W niektórych przypadkach (dotyczy to zwłaszcza starych domów) stopnie wymagają wypoziomowania z użyciem masy cementowej oraz uzupełnienia pęknięć.

Dopasowanie i klejenie płytek do schodów

Kiedy podłoże zostanie już zagruntowane, przychodzi czas na dopasowanie płytek do stopni. To bardzo ważny etap prac pozwalający zdefiniować miejsca, w których kafelki będą wymagały przycinania. Montaż na schodach zewnętrznych jest daleko bardziej skomplikowany niż instalacja płytek na całkowicie płaskim podłożu. Wykonawca musi pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadku w dół lub na boki, co umożliwi odprowadzanie wody z kafelków. Niewłaściwy montaż może być tragiczny w skutkach i doprowadzić do zalegania deszczówki na płytkach i krawędziach ściany. To niejedyne wyzwanie stojące przed płytkarzami. Oprócz kwestii funkcjonalnych istotne jest zachowanie walorów wizualnych. Bardzo ważne jest stosowanie pełnych płytek na osi symetrii schodów – taki zabieg odwróci uwagę od przycięć i ewentualnych pomyłek.
Kiedy płytki są dopasowane, wykonawca rozpoczyna ich przyklejanie za pomocą rozrobionej zaprawy. Wszelkie błędy popełniane na tym etapie prac są trudne do skorygowania, dlatego kluczowe jest trzymanie się zaleceń producenta i precyzyjne nanoszenie zaprawy zarówno na stopnie, jak i podstopnie. Przy instalacji każdej płytki należy upewnić się, że jest dobrze zakotwiona w zaprawie – nadmiar kleju można łatwo usunąć za pomocą gąbki. Czas potrzebny do związania płytek wynosi na ogół 3 dni od chwili ułożenia – dopiero wówczas można nałożyć fugę.

Jak widać, prawidłowe ułożenie kafelków na schodach to przedsięwzięcie wymagające wiedzy i umiejętności. Powierzając realizację tej usługi profesjonaliści, zabezpieczasz się przed ewentualnymi błędami i niedociągnięciami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz