Artykuł sponsorowany

Układanie paneli podłogowych – jakich błędów się wystrzegać?

Układanie paneli podłogowych – jakich błędów się wystrzegać?

Panele podłogowe są popularnym, estetycznym sposobem na ładną i trwałą podłogę w pomieszczeniach mieszkalnych, kuchennych czy biurowych. Należą również to jednych z tańszych rozwiązań, choć i w tej kategorii możemy znaleźć rozwiązania z wyższej półki cenowej. Do niewątpliwych zalet należy w miarę łatwe ich układanie, często podejmowane na własną rękę z różnym efektem.

Przed zakupem paneli podłogowych należy wybrać nie tylko wzór płyt, ale też ocenić, w jaki sposób będą one użytkowane. Ze względu na warunki użytkowania panele dobiera się wg ustandaryzowanych parametrów:

  • Klasy użyteczności,

  • Klasy ścieralności,

  • Twardości.

Użyteczna i trwała podłoga dostosowana do sposobu użytkowania

Klasa użyteczności określa, gdzie będzie użytkowany wyrób i jak intensywnie. Oznaczana jest ona dwucyfrowo, pierwsza cyfra (dwa lub trzy) oznacza dom lub biuro. Kolejna (od jeden do trzy) oznacza wysokość natężenia ruchu osób.

Ścieralność oznaczamy symbolami od AC1 do AC5. Im wyższa cyfra, tym większa odporność Pierwsze trzy mają przeznaczenie do domów, dwie ostatnie zaś do biur, gdzie pojawia się regularnie zanieczyszczenie wnoszone przez petentów.

Panele są wykonywane z kilku warstw nośnych i z ostatniej dekoracyjnej. Ta może być wykonana z materiałów sztucznych, drewnopochodnych i samego lakierowanego drewna. Jak wyjaśnia Grolik Michalina z firmy Sta-Bud, niestety wersja najbardziej naturalna jest zazwyczaj najbardziej miękka, nieodporna na wgniecenia nóg meblowych, czy kółek foteli. Twardość paneli oznaczana jest wg wzoru 1-4BHN, gdzie najwyższa cyfra oznacza największą twardość.



Układanie paneli tylko na wypoziomowanym podłożu

Układanie paneli zaczynamy od przygotowania podłoża. Sprawdzamy jego stabilność i płaskość. Jeśli podłoga jest stabilna, trzyma poziom, można rozpocząć prace główne. Ważne, by nim do nich przejdziemy zniwelować zaprawą samopoziomującą, klinami drewnianymi lub nową wylewką wszystkie nierówności. Następnie całość impregnujemy, zakładamy izolację przeciwwilgociową, matę akustyczno – elastyczną i w końcu montujemy panele.

Panele podłogowe nie mogą być przytwierdzane

Montaż paneli polega na pływającym ułożeniu podłogi, tj. panele są połączone ze sobą na pióro i wpust, obrzeże tworzy niezbędną szczelinę dylatacyjną. W ten sposób podłoga, jako niezależna tafla paneli leży swobodnie na podłożu, choć jej ruchy są ograniczone, to ma pewną swobodę pracy – nie napręża się i nie wygina. Tam, gdzie są przepusty instalacji lub drzwi, panele wymagają precyzyjnego docięcia. Szczelinę dylatacyjną przy ścianach zakrywamy zaś ozdobnymi listwami naściennymi.

Jak widać profesjonalne ułożenie paneli, wymaga znajomości nie tylko technik i rodzajów paneli, ale również posiadania odpowiednich narzędzi. Zaleca się zatem z korzystania z usług wyspecjalizowanej ekipy remontowej, która wykona prace sprawnie, estetycznie i w atrakcyjnej cenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz