Materiał Partnera

Układanie kostki granitowej

Układanie kostki granitowej

Ciekawym i estetycznym sposobem na wykończenie chodników, krawężników, czy podjazdów obok domów z pewnością jest kostka granitowa. Wiedząc, jak układać kostkę z granitu można wykonywać rozmaite wzory na nawierzchni. Układanie kostki z granitu nie jest skomplikowane, a prace z tym związane to przygotowanie nawierzchni, układanie krawężników i kostek na właściwej nawierzchni oraz prace wykończeniowe. Jak zatem przebiega układanie kostki granitowej?

Układanie kostki granitowej – jak rozpocząć?

Układanie kostki granitowej odbywa się niemal w taki sam sposób na różnych rodzajach nawierzchni. Przed rozpoczęciem układania kostki należy dokładnie wytyczyć kształt nawierzchni oraz przygotować podbudowę. Do wytyczenia nawierzchni najlepiej wykorzystać pręty zbrojeniowe i sznurek. Następnie konieczne będzie zrobienie wykopu o odpowiedniej głębokości oraz zabranie się za wykonanie podbudowy.

Głębokość wykopu w głównej mierze będzie zależała od przeznaczenia nawierzchni, a także od przepuszczalności podłoża i wielkości kostki granitowej. Nawierzchnie, które będą obciążane w niewielkim stopniu oraz będą znajdowały się na przepuszczalnych gruntach nie wymagają podbudowy. Gdy będziemy układać kostkę o wielkości 4/6 cm, to wykop powinien mieć 15 cm. Z kolei kostka 8/10 cm wymaga wykonania wykopu o głębokości 20 cm.

Nieco inaczej sytuacja wygląda na gruntach nieprzepuszczalnych. Wówczas głębokość wykopu powinna wynosić 35 cm dla kostki 4/6 cm i 40 cm dla kostki 8/10 cm. W przypadku bezpośredniego układania kostki granitowej na gruncie, trzeba wykonać 20 cm podsypkę. Wykonuje się ją z tłucznia lub żwiru kamiennego. Stworzona podsypka musi zostać dokładnie ubita.

Układanie krawężników i głównej nawierzchni

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża można przejść do układania kostki. Pierwszą czynnością związaną z tą pracą jest wykonanie krawężników. Krawężniki układane są wzdłuż krawędzi wykonanego wcześniej wykopu. Można także w podbudowie stworzyć rowki na krawężniki. Krawężniki powinno układać się na chudym betonie lub podsypce cementowo-piaskowej.

Następnie można przejść do układania nawierzchni z kostki granitowej. Takimi zadaniami zajmują się fachowcy z firmy Piotr-Bud. Pod kostką musi znajdować się podkład, którego grubość zależy od rozmiarów kostki. Kostka granitowa o wymiarach 4/6 cm musi mieć podsypkę grubości 10 cm, a kostka o wymiarach 8/10 cm wymaga podkładu 15 cm. Po właściwym wykonaniu podsypki można rozpocząć układanie kostki granitowej. Czynność ta nie jest skomplikowana i polega na tym, że na podkładzie umieszcza się poszczególne elementy kostki i podbija się je gumowym młotkiem. Podczas układania kostki ważne jest regularne sprawdzanie ich poziomu.

Po ułożeniu całej nawierzchni należy zasypać szczeliny między kostkami. W tym celu używany jest piasek lub żwir granitowy, którego frakcja nie przekracza 4 mm. Kolejnym krokiem jest zalanie szczelin wodą, co umożliwi powstanie warstwy przepuszczalnej. Aby uzyskać warstwę nieprzepuszczalną możemy wykorzystać zaprawę cementowo-piaskową.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz