Materiał Partnera

Układ hamulcowy w samochodach ciężarowych

Układ hamulcowy w samochodach ciężarowych

Istotą hamowania jest zmiana energii kinetycznej na inne jej rodzaje. Hamowanie to działanie niekorzystne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia, jednocześnie jest to proces nieodzowny dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Im większa prędkość i masa pojazdów drogowych, tym wydajniejsze muszą być hamulce, ponieważ wyhamowanie takiego zespołu pojazdów jest trudniejsze. Co warto wiedzieć o układach hamulcowych w samochodach ciężarowych?

Hamulce w samochodach ciężarowych: roboczy, awaryjny i postojowy

Zróżnicowane konstrukcje samochodowych hamulców wynikają między innymi z faktu, że ich funkcje i parametry muszą być w znacznym stopniu zróżnicowane w obrębie jednego pojazdu. Komplet hamulców wszystkich kół tworzy zintegrowany układ elementów o trwale zróżnicowanych charakterystykach, a coraz częściej charakterystyki te podlegają bieżącej, zindywidualizowanej regulacji, która musi być odpowiednia do aktualnych warunków pracy. Co to oznacza w praktyce? Samochód ciężarowy musi być wyposażony w hamulec roboczy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy MARTEX z Rybnika, jest on hamulcem podstawowym, czyli takim, który kierowca uruchamia stopą. Przeznaczony jest do zmniejszenia prędkości pojazdu oraz zatrzymania go bez względu na prędkość, z jaką się porusza.  Warto pamiętać, że hamulec ten musi dawać kierowcy możliwość regulowania intensywności hamowania. Samochody ciężarowe wyposażone są również w hamulce wspomagające: awaryjny (ręczny i nożny) oraz postojowy. Hamulec awaryjny działa na co najmniej jedną oś. Musi mieć on możliwość regulacji intensywności hamowania. Hamulec postojowy natomiast przeznaczony jest do wspomagania pojazdu podczas ruszania ze wzniesienia lub spadku, a także utrzymywania go w miejscu podczas nieobecności kierowcy. Warto podkreślić, że hamulec postojowy musi działać wyłącznie z wykorzystaniem części mechanicznych, co pozwala na jego działanie w razie awarii układu elektronicznego, bądź rozładowania akumulatora.

Części zamienne układu hamulcowego

Awarie układu hamulcowego są niezwykle niebezpieczne, dlatego bardzo ważne jest utrzymywanie układu hamulcowego w jak najlepszej kondycji. Części zamienne układu hamulcowego samochodów ciężarowych, które mogą dać układowi „nowe życie”, to między innymi: tarcze, bębny, zaciski i zestawy naprawcze do nich, klocki, szczęki i siłowniki hamulcowe, okładziny, dźwignie rozpieraka, czy elementy pneumatyczne układu hamulcowego. Na rynku dostępne są części wielu różnych producentów, dlatego wybierając dostawcę, warto zdecydować się na firmę, która wdrożyła Zintegrowany System Zarządzania Jakością ISO, który jest dla nas gwarancją zapewniania najwyższej jakości oferowanych produktów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz