Materiał Partnera

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w sanitariatach publicznych

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w sanitariatach publicznych

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane, zarządcy i właściciele budynków o charakterze publicznym mają obowiązek  zapewnić warunki pozwalające osobom niepełnosprawnym na korzystanie z łazienek publicznych. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 roku, zapisane są wszystkie wymogi, które muszą spełniać ogólnodostępne pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Przedstawimy je w artykule.

 

Podstawowe wymogi, jakie powinny spełniać łazienki dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają ograniczenia ruchowe, które w wielu przypadkach nie pozwalają im korzystać z łazienek dla osób zdrowych. Dlatego sanitariaty publiczne przystosowane dla osób niepełnosprawnych powinny:

  • mieć przestrzeń manewrową o wymiarach minimum 150 na 150 centymetrów,
  • być wyposażone w drzwi bez progów,
  • być wyposażone w odpowiednio przystosowaną miskę ustępową, umywalkę oraz natrysk,
  • mieć zainstalowane specjalne uchwyty i poręcze, ułatwiające poruszanie się w łazience.

Wyposażając łazienki bez barier, należy pamiętać, by rozmieszczać poszczególne elementy mając na względzie zasady użyteczności i bezpieczeństwa. Osoby poruszające się o kulach, z chodzikiem lub na wózku inwalidzkim muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do nieskrępowanego poruszania się po łazience i załatwienia niezbędnych czynności fizjologicznych

 

Jak wybrać właściwe poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych?

Poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych mają szczególne znaczenie. Pomagają w komfortowym użytkowaniu sanitariatów publicznych i nie tylko. Mogą być montowane również w łazienkach prywatnych. Należy przy tym pamiętać, aby uchwyty i poręcze:

  • nie były wykonane ze śliskich materiałów. Wybierajmy uchwyty i poręcze wykonane ze stali węglowej malowanej lub ze stali nierdzewnej odpornej na korozję,
  • miały ergonomiczne, zaokrąglone kształty. W ten sposób eliminujemy ryzyko niechcianych uderzeń i zwiększamy bezpieczeństwo osoby przebywającej w łazience,
  • były montowane w miejscach łatwo dostępnych i widocznych dla osób niepełnosprawnych. Należy umieszczać je tam, gdzie faktycznie będą spełniać swoją rolę,
  • były profesjonalnie zamontowane. Muszą zapewniać mocne i stabilne podparcie, dlatego mogą być instalowane wyłącznie na odpowiednio wzmocnionych ścianach. Zwłaszcza gdy są to ściany wykonane z karton-gipsu!
  • znajdowały się na wysokości 75-85 cm od poziomu posadzki. Montując uchwyty i poręcze w prywatnej łazience, możemy dopasować ich wysokość do potrzeb konkretnej osoby.

Wysokiej jakości uchwyty i poręcze, spełniające wszelkie zasady bezpieczeństwa, znajdziemy w sklepie internetowym firmy Silver. Wyposażenie  do łazienek dla osób niepełnosprawnych, które oferuje firma Silver, pozwoli wyeliminować bariery ograniczające możliwość korzystania z sanitariatów przez takie osoby i pozwoli im w pełni komfortowo korzystać z sanitariatów publicznych.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz