Udekorowane okna nadają wnętrzu charakter

Udekorowane okna nadają wnętrzu charakter
Kiedyś wybór był prostszy – firanka i zasłona. Dziś dodatkowo możemy korzystać z pomysłowych rolet i żaluzji. Każdy może więc dopasować którąś z tych propozycji do stylu, w jakim urządził mieszkanie. Okno bez jakiejkolwiek osłony sprawia wrażenie pustego i jakby „niedokończonego”. Dlatego właśnie specjaliści od dekoracji okiennych podsuwają co chwilę nowe pomysły, aby móc „ubierać” okna na wiele sposobów. Zanim jednak zdecydujesz się na ostateczną wersję, sprawdź, z jakich propozycji możesz skorzystać, i zastanów się, która będzie najlepiej wpisywać się w wystrój całego wnętrza.

Tradycji musi stać się zadość

Dla tradycjonalistów nie brakuje w branży okiennych dekoracji firan i zasłon oryginalnych deseni, różnych długości i materiałów. Przezroczyste, nieprzezroczyste, jednokolorowe, różnokolorowe, gładkie lub we wzory, krótkie lub długie, finezyjnie spinane klamrą lub wiązane, tradycyjnie wieszane – jest w czym wybierać i przebierać. Można je zestawiać kolorystycznie i tkaninowo. Grunt to tylko nie przesadzić, a raczej trzymać się zasady „im mniej, tym więcej”. Tkaniny nadal bardzo ocieplają wizerunek danego wnętrza.

Rzymskie lub weneckie

Niesłabnącą od pewnego czasu popularnością cieszą się rolety rzymskie i weneckie. Pierwsze składają się w harmonijkę, a drugie są marszczone. Sprawdzą się w elegancko i klasycznie urządzonych wnętrzach. Dostępne są rolety z tkanin o różnych grubościach (przepuszczalności światła) i kolorach oraz z oryginalnymi motywami.
Choć mówi się, że żaluzje to przeżytek, to np. do kuchennego okna lepiej nadawać się będzie żaluzja (raczej bambusowa lub drewniana niż aluminiowa), a nie roleta. Rolety i żaluzje spełniają – poza rolą dekoracyjną – jeszcze praktyczną. Dzięki materiałom, z jakich są wykonane, jak i mechanizmom pozwalają indywidualnie regulować oświetlenie w pomieszczeniu. Dodatkowo można zdecydować się na markizy, które stanowią alternatywę dla rolet i żaluzji.

Z fantazją

Można pójść jeszcze dalej, zdać się na pomysł nieco fantazyjny – i zdecydować się na oryginalne udekorowanie okien sznurkowymi przesłonami z koralików, kryształków, wstążek oraz innych elementów. Takie zasłony z pewnością będą nadawać ciekawego klimatu i wzbudzą zainteresowanie niejednego gościa.

Uwaga, ekran!

Nowością w Polsce, a tradycją w Japonii, są tzw. ekrany. Spotkać je można także pod nazwami: panele zasłonowe lub przesłony japońskie. To sztywna tkanina, która przesuwana jest tzw. systemem panelowym z szynami. Ekrany dostępne są w wielu nietuzinkowych wzorach. Idealnie wpasowują się w nowocześnie urządzone wnętrza, zastępując firanki i zasłony. Najefektywniej prezentują się na dużych oknach (źródło: czterykaty.pl ). Łatwiej dekoruje się okna standardowe. W przypadku niestandardowych warto poprosić o pomoc dekoratora wnętrz. Na pewno podsunie ciekawe i praktyczne rozwiązanie.
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz