Materiał Partnera

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązek czy przemyślany wydatek?

Ubezpieczenie zdrowotne – obowiązek czy przemyślany wydatek?

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz…” – ten fragment fraszki Jana Kochanowskiego, doskonale oddaje podejście współczesnego człowieka do wielu kwestii związanych ze zdrowiem. Pamiętajmy jednak, że wypadki lub choroby, mogą sprawić, że w jednej chwili z człowieka w pełni sił staniemy się osobą potrzebującą, pomocy, wsparcia i opieki. Dlatego warto o tym pamiętać i zadbać o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.

Pod opieką państwa

Ilość sytuacji w naszym życiu, gdy niezbędny jest dostęp do opieki medycznej jest bardzo duża. Nie należy jednak zapominać, że w myśl obowiązujących przepisów praktycznie każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia i świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych. Jest to tak zwane obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które finansowane jest z różnego rodzaju składek i podlegają mu między innymi: pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, dzieci, studenci, uczniowie, emeryci, renciści,a także osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy. Warto także pamiętać, że osoba ubezpieczona ma obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego tych członków rodziny (współmałżonka i dzieci lub, jeśli mieszkamy razem, rodziców oraz dziadków), którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. W ten sposób otrzymujemy bezpłatny dostęp do lekarzy i leczenia szpitalnego. Alternatywną opcją dla osób nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym jest podpisanie indywidualnej umowy na ubezpieczenie dobrowolne z Narodowym Funduszem Zdrowia i odprowadzanie składki we własnym zakresie.

Zadbaj o siebie na własną rękę

Podstawowa opieka zdrowotna w NFZ przydaje się w wielu sytuacjach, ale zdarza się że oczekiwanie na konsultacje specjalisty, specjalistyczne zabiegi czy rehabilitację w państwowej służbie zdrowia może trwać miesiącami, a nawet latami. Dlatego też jeśli potrzebujemy natychmiastowej pomocy lub, ze względu na nasze zdrowie, nie możemy czekać, warto sprawdzić co może zaproponować nam dobry agent ubezpieczeniowy, taki jak Natalia Karalus Ubezpieczenia z Solca i pomyśleć o stałej dodatkowej opiece zdrowotnej, która pomoże nam w tego typu sytuacjach. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne oferowane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają umowy podpisane z konkretnymi niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej. W zamian za miesięczną składkę, osoba ubezpieczona uzyskuje dostęp do lekarzy wielu specjalności. Indywidualnie dopasowane pakiety stanowią zazwyczaj dopełnienie podstawowego ubezpieczenia w NFZ i przeznaczone są dla każdego, kto potrzebuje stałej opieki zdrowotnej bez stania w kolejkach oraz czekania na odległe terminy wizyt. Skorzystanie z tego typu oferty sprawia że zamiast umawiania prywatnych, często bardzo kosztownych, wizyt, możemy mieć gwarancję najlepszej opieki medycznej zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Dodatkowe prywatne ubezpieczenie obejmuje zazwyczaj zarówno wizyty oraz konsultacje lekarskie z wielu, bardzo często specjalistycznych dziedzin, jak i badania diagnostyczne oraz laboratoryjne. Zazwyczaj otrzymujemy również zniżki na różnego rodzaju usługi np. stomatologiczne, a także niektóre specjalistyczne zabiegi. Warto także pamiętać, że umowę tego typu możemy zawrzećw formie indywidualnej lub rodzinnej i uwzględnić w ubezpieczeniu współmałżonka lub dzieci.

Zdrowie jest najważniejsze. Dlatego też bez względu na to czy często odwiedzamy lekarza czy też bardzo rzadko korzystamy z opieki zdrowotnej, warto się zastanowić, jaki rodzaj ubezpieczenia jest dla nas najodpowiedniejszy. Na szczęście współczesny rynek ubezpieczeń zdrowotnych oferuje nam ogromny wachlarz możliwości, a co za tym idzie bez problemu znajdziemy coś dopasowanego do naszych potrzeb.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz