Materiał Partnera

Ubezpieczenie OC samochodu – obowiązek, o którym trzeba pamiętać

Ubezpieczenie OC samochodu – obowiązek, o którym trzeba pamiętać

Posiadanie własnego auta to wygoda i niezależność, ale wiążą się z tym również pewne obowiązki. Jednym z nich jest wykup ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Nie zawsze jednak pamiętamy, dlaczego jest ono takie ważne i w jakim zakresie wykupienie tego obowiązkowego ubezpieczenia chroni nas przed konsekwencjami zdarzeń spowodowanych na drodze.

Podstawowa wiedza na temat OC

Ubezpieczenie komunikacyjne obejmuje dobrowolne Autocasco, NNW, Assistance, ale przede wszystkim obowiązkowe ubezpieczenie OC, które zgodnie z prawem każdy właściciel pojazdu raz do roku musi wykupić w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej, za pośrednictwem np. agencji Usługi Finansowe Skotak Jacek. Umowa ubezpieczenia powinna być zawarta przez posiadacza pojazdu jeszcze przed wprowadzeniem go do ruchu (tj. najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu) i obowiązuje na terenie UE oraz państw, które podpisały porozumienia międzynarodowe. Główną zasadą przy OC jest nieprzerwany czas pomiędzy kolejnymi polisami. Po zawarciu umowy odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania (do określonych w ustawie sum gwarancyjnych) osobom trzecim, które zostały poszkodowane w wypadku drogowym przez ubezpieczonego kierowcę, przechodzi na firmę ubezpieczeniową. Sprawca jednak nie otrzyma z ubezpieczenia OC odszkodowania za straty, jakich sam doznał na skutek spowodowanego zdarzenia. Ponadto firma, w której wykupiono polisę, może zażądać od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeżeli:

  • wyrządził szkodę umyślnie,
  • był w stanie po użyciu alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych,
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem (z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie ludzkiego życia lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa),
  • zbiegł z miejsca wypadku.

Warto również pamiętać, że jeśli kierowca spowoduje wypadek nieubezpieczonym i nie swoim pojazdem, to wspólnie z właścicielem samochodu będzie musiał pokryć wszystkie związane z tym koszty.

Do kogo po polisę

We współczesnym świecie wykupienie polisy OC nie stanowi większego problemu. Do dyspozycji mamy internet, telefon lub możemy odwiedzić wybraną firmę. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług agencji ubezpieczeniowej, w której możemy porównać oferty różnych ubezpieczycieli i dopasować je do swoich potrzeb. W takim przypadku warto skontaktować się właśnie z agencją Usługi Finansowe Skotak Jacek z Piaseczna, która w pełnym zakresie obsługuje osoby fizyczne oraz firmy. Takie agencje ubezpieczeniowe współpracują z wieloma renomowanymi ubezpieczycielami. W ramach swojej działalności oferują kompleksową obsługę obejmującą ubezpieczenia nieruchomości i mienia, pojazdów, zdrowia i życia, a także związane z prowadzoną działalnością i nie tylko. Doradzają również w zakresie sukcesji finansowej oraz planowania spadkowego. Skorzystanie z usług agencji ubezpieczeniowej to gwarancja profesjonalnego doradztwa, kompleksowej obsługi i oferty dopasowanej do potrzeb klienta.

Dzisiejszy rynek ubezpieczeń oferuje ogrom różnorodnych rozwiązań zarówno dla klienta indywidualnego, jak również dla firm. Ważne jest, aby nie zapominać o tych, które są niezbędne i obowiązkowe oraz o tym, że na drodze nie ma ludzi nieomylnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz