Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie na skutek niezdolności do pracy - dlaczego warto?

Ubezpieczenie na skutek niezdolności do pracy - dlaczego warto?
Praca jest codziennością praktycznie każdego dorosłego człowieka. Trudno zatem wyobrazić sobie, że nie możemy pracować, a co za tym idzie - brakuje nam środków na życie. Nieszczęśliwy wypadek może nieść za sobą skutki, właśnie w postaci braku możliwości podjęcia jakiejkolwiek pracy. Co musi zrobić osoba niezdolna do pracy? Jak sobie pomóc i dlaczego warto o tym pomyśleć znacznie wcześniej?

Niezdolność do pracy

O niezdolności do pracy mówi się, jeśli dana osoba całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy w celu zarobkowym. Powodem jest naruszenie sprawności organizmu. Ponadto o niezdolności do pracy mówi się w przypadku osób, które nie rokują odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Osoba, która utraciła niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy jest całkowicie – według prawa – niezdolna do pracy. Analogicznie postrzegana jest częściowa niezdolność do wykonywania pracy.

Przyczyny niezdolności

Niezdolność do pracy wynika najczęściej z nieszczęśliwego wypadku, podczas którego dochodzi do poważnego uszkodzenia ciała. Według prowadzonych statystyk, około 44% nieszczęśliwych wypadków ma miejsce w podczas wykonywania pracy. Przyczyną mogą być na przykład trudne warunki, czy praca w niewygodnej pozycji. Zdradza się, że do nieszczęśliwego wypadku dochodzi podczas podróży z i do pracy, o czym informują statystyki w tym zakresie.

Niezdolność do wykonywania pracy może również wynikać z różnego rodzaju chorób. 50% wypłacanych świadczeń przysługuje osobom, które zmagają się z chorobą zawodową. Nie tylko podczas wykonywania niebezpiecznego zawodu może dość do wypadku.

Jak uzyskać ubezpieczenie z tytułu niezdolności wykonywania pracy?

Rolą ubezpieczonego jest niezwłoczne poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zdarzeniu.

Podstawą do wypłaty należnego świadczenia będzie:

  • ważne orzeczenie o częściowej lub całkowitej niepełnosprawności,
  • dokumentacja medyczna, która zawiera: diagnostykę, leczenie, hospitalizację i rehabilitację,
  • dokumentacja w zakresie wszelkich okoliczności związanych z nieszczęśliwym wypadkiem,
  • inne dokumenty uzasadniające roszczenie, np. notatka policyjna z miejsca wypadku,
  • pisemne potwierdzenie dokumentacji medycznej przez polskiego lekarza, jeśli zdarzenie miało miejsce poza granicami kraju. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe może skierować ubezpieczonego na konkretne badania lekarskie, w celu ustalenia pełnomocnego prawa do świadczenia. Obowiązkiem ubezpieczonego jest zaś poddanie się badaniom. Brak konkretnych badań może skutkować utratą prawa do świadczenia.

Decydując się za zakup ubezpieczenia z tytułu niezdolności do pracy, warto korzystać z doświadczonych firm ubezpieczeniowych, takich jak Ubezpieczenia Na Życie Dominiki Braszko ze Zgorzelca.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz