Materiał Partnera

Ubezpieczenie mieszkania – konieczność czy zbędny wydatek?

Ubezpieczenie mieszkania – konieczność czy zbędny wydatek?

Większość właścicieli domów pamięta o ich ubezpieczeniu. To samo nie tyczy się jednak wszystkich właścicieli mieszkań. Ubezpieczenie od zdarzeń losowych jest jednak zwykle obowiązkowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Dlaczego powinieneś ubezpieczyć swoje mieszkanie, nawet jeśli nie zobowiązał Cię do tego bank? Jaki zakres obejmuje ubezpieczenie? Dlaczego warto aktualizować polisę?

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie mienia dla osób prywatnych obejmować może:

  • dom jednorodzinny,
  • mieszkanie,
  • budynki gospodarcze,
  • obiekty małej architektury,
  • mienie ruchome, czyli wyposażenie – meble, sprzęt, ubrania itp.
  • stałe elementy, np. drzwi, podłogi, ogrodzenia.

Jego zakres warto starannie dobrać do indywidualnych potrzeb. Przykładowo mieszkanie na wysokim piętrze w wieżowcu nie będzie potrzebowało raczej polisy od powodzi, ale od zalania przez sąsiada już tak. Doświadczony agent pomoże Ci wybrać stosowny pakiet oraz najkorzystniejszą ofertę cenową. Dobrze w tym celu udać się do agencji, która pośredniczy w zawieraniu umów z różnymi ubezpieczycielami. Mieszkańcy Krakowa wybrać mogą w tym celu na przykład Marek Kaczmarczyk AHU Helios.

Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania?

Warto zadbać o dobór odpowiedniej polisy, nie kierując się wyłącznie ceną, ponieważ ich warunki mogą się znacząco różnić. Najtańszy pakiet obejmować może właściwie tylko ściany, podłogi i instalacje. W takiej sytuacji, w przypadku niszczycielskiego pożaru czy innego kataklizmu, który zniszczy cały Twój dobytek, odszkodowanie pokryje jedynie niewielką część strat. Ważne więc, aby zadbać o wyszczególnienie ubezpieczonych elementów, a także dokładne oszacowanie ich wartości.

Każda polisa ubezpieczeniowa zawierana jest na określoną sumę, stanowiącą wartość mieszkania oraz jego zawartości. Warto więc dokładnie ją oszacować. Niemniej ważna w związku z tym jest też okresowa aktualizacja polisy. Jest to niezbędne, gdy rośnie wartość samej nieruchomości oraz gdy powiększa się Twój majątek. Jeśli posiadasz w domu specjalistyczny sprzęt, kolekcjonujesz sztukę, rozrasta się Twój zbiór biżuterii czy markowych ubrań od projektantów, uaktualnij ubezpieczenie mieszkania. Bardzo niefortunną sytuacją byłoby otrzymanie niepełnego odszkodowania za ewentualne straty, tylko ze względu na nieaktualną polisę.

Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Dobrze poświęcić trochę czasu na wybór najkorzystniejszej polisy, która zaoferuje najlepszą ochronę w korzystnej cenie. Pomóc może w tym doświadczony agent, który podpowie, na co zwracać uwagę. Ochrona ubezpieczeniowa obłożona może być również pewnymi warunkami. Na przykład otrzymanie odszkodowania w związku z kradzieżą jest zwykle warunkowane posiadaniem odpowiednich zabezpieczeń, tzn. między innymi atestowanych drzwi antywłamaniowych.

Dobrze wiedzieć również, że niższą składkę możesz uzyskać, opłacając ubezpieczenie z góry. O zniżki ubiegać mogą się również osoby, w których mieszkaniu do tej pory nie doszło do żadnych zniszczeń wywołanych losowymi zdarzeniami. Warto również zainteresować się ofertą ubezpieczyciela, u którego masz wykupioną polisę na życie czy OC – jako stały klient za dodatkowy pakiet najprawdopodobniej zapłacisz niższą stawkę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz