Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenia komunikacyjne - co wchodzi w ich skład i co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia komunikacyjne - co wchodzi w ich skład i co warto o nich wiedzieć?
Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, informuje, że ubezpieczenia komunikacyjne znajdują się w grupie ubezpieczeń majątkowych działu II. Zasady ubezpieczeń komunikacyjnych zostały opisane w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na terenie Polski kierowcy są zobowiązani do zakupu polisy ubezpieczeniowej OC, która jest formą zabezpieczenia finansowego w przypadku spowodowania szkody. Dobrowolnie można wykupić inne ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak AC i NNW. Dzięki artykułowi poznasz podział ubezpieczeń komunikacyjnych oraz dowiesz się, co daje zakup konkretnej polisy. Zapraszamy do lektury!

Definicja ubezpieczenia komunikacyjnego

Jak już wspomniano, ubezpieczenia komunikacyjne zalicza się do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. W ich skład zalicza się pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. Wśród nich wymienia się:

  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli ubezpieczenie OC,
  • autocasco, inaczej zwane AC,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
  • ubezpieczenie Assistance.

Każde z wymienionych ubezpieczeń jest związane z ryzykiem, jakie ponoszą kierowcy pojazdów mechanicznych. Rolą ubezpieczenia jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń. Z ubezpieczenia można korzystać również podczas awarii auta. Ubezpieczenia komunikacyjne są jednym z najważniejszych elementów na rynku ubezpieczeń. Niewątpliwie wpływ na to ma obowiązkowe dla polskich kierowców ubezpieczenie OC.

Polisy komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne dzieli się na obowiązkowe, czyli OC oraz dobrowolne, do których zalicza się ubezpieczenia autocasco (AC), od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ubezpieczenie Assistance.

Ubezpieczenie OC obejmuje szkody komunikacyjne, gdzie sprawcą jest właściciel ubezpieczenia. W praktyce wygląda to tak, że jeśli spowodujemy wypadek, szkody na zdrowiu czy mieniu uczestników wypadku, zostaną pokryte właśnie z tej polisy OC. Zadaniem ubezpieczenia jest także ochrona przed konsekwencjami szkód, z uwzględnieniem osób trzecich.

Autocasco, które chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami szkód, również tych, które powstały z winy właściciela auta. Zakres ochrony obejmuje również skutki zdarzeń losowych oraz ryzyko kradzieży pojazdu.

Ubezpieczenie NNW odpowiada za ochronę kierowcy i pasażerów, którzy w momencie zdarzenia są obecni w danym pojeździe. Wśród zdarzeń wymienia się szkody osobiste, powstałe w związku z ruchem samochodu.

Assistance to pomoc techniczna, medyczna, informacyjna oraz prawna, która udzielna jest kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Zakres zależy od wyboru konkretnego towarzystwa.

Wybierając ubezpieczenie komunikacyjne, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, na przykład z firmy Alfa Ubezpieczenia z Krakowa.

Opracowanie:
Kraków, Mała Góra 71 lok. 2
tel. 606 120 900
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz