Materiał Partnera

Tytoń kiedyś i dziś ─ co warto o nim wiedzieć?

Tytoń kiedyś i dziś ─ co warto o nim wiedzieć?

Dziś nie patrzymy na niego zbyt przychylnym okiem, jednak tytoń towarzyszy człowiekowi już od tysięcy lat: przed wiekami uśmierzał ból i pomagał przywołać duchy przodków. Przybył do Europy ze Stanów Zjednoczonych i na stałe zagościł na starym kontynencie. Jakie są dziś najpopularniejsze rodzaje tytoniu i czy uprawia się je w naszym kraju? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Tytoń w innych kulturach

Do wyrobu produktów tytoniowych stosuje się najczęściej dwóch rodzajów tytoniu: szlachetny i bakun, którego bardziej rozpowszechnioną nazwą jest machorka. Używki tytoniowe dzieli się na dwa rodzaje: palone i bezdymne. Do tych pierwszych należą m.in. papierosy, fajki i cygara, do drugich natomiast tabaka i zakazany w Polsce snus. W dzisiejszej Europie tytoń najczęściej utożsamiany jest z rozrywką, jednak w innych kulturach nadal pełni funkcje w obrzędach rytualnych, są nimi np. palenie kadzideł i fajki pokoju. Szamani wykorzystują tytoń do kontaktów z duchami, jako ofiarę, a nawet środek przeciwbólowy. Ongiś stanowił on również popularny towar barterowy wśród plemion Ameryki Południowo-Wschodniej. Był elementem ważnych wydarzeń religijnych i społecznych.

Historia tytoniu w Polsce

Tytoń jest jednym ze stu dwóch rodzajów roślin psiankowatych. Tytoń szlachetny pochodzi z Ameryki Środkowej, natomiast do Europy został sprowadzony w XVI wieku. W sprzyjających warunkach roślina może osiągnąć nawet do dwóch metrów wysokości. W naszym kraju uprawiana była już w XVIII wieku, jednak popularność zyskała dopiero w wieku XX. Powstał wówczas Polski Monopol Tytoniowy. Dziś mniej więcej 90% upraw tytoniu służy do produkcji papierosów. Pozostałe 10% natomiast rozdzielone jest między inne używki takie, jak tytoń do fajek, cygara lub tabaka. Istnieją dwa podziały tytoniu: pierwszy z nich obejmuje 6 grup ze względu na jego zastosowanie, drugi natomiast bierze pod uwagę jego cechy. względu na użyteczność wyróżniamy tytoń: suszony ogrzewanym powietrzem, orientalny, Burley, ciemny, cygarowy oraz ciemny suszony ogniowo. Natomiast do drugiej klasyfikacji należą tytonie: wielkolistny, średniolistny i drobnolistny albo ciemny i jasny.

Produkcja i eksport polskiego tytoniu

W Polsce rodzaje uprawianego tytoniu są uzależnione od wydawanego raz w roku rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak najczęściej spotykany jest tytoń szlachetny. Mimo że roślina ta ma duże wymagania, jeśli chodzi o temperaturę, znakomicie rośnie w polskim klimacie, dzięki czemu jesteśmy na piątym miejscu w wielkościowym rankingu producentów tytoniu w Unii Europejskiej. Sporo polskich plantacji pozostaje niezmechanizowanych, często uprawy te są rodzinnym agrobiznesem. Jak tłumaczy specjalista z firmy West Trading: Dzięki zaangażowaniu i precyzyjnej pracy ludzi polski tytoń ceniony jest ze względu na swoją wysoką jakość. Trafia on nie tylko do rodzimych fabryk wyrobów tytoniowych, lecz też do innych krajów, np. Indii

Opracowanie:
Szczecin, Pomorska 61-65
tel. 91 460 00 34
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz