Materiał Partnera

Typy przydomowych ogrodzeń

Typy przydomowych ogrodzeń

Ogrodzenie domu jednorodzinnego to pierwszy element architektoniczny, z którym styka się gość. Powinno pasować do elewacji, stolarki, podjazdu oraz ogólnej aranżacji zewnętrznej budynku. Wybór materiałów, z których może być zrobione przydomowe ogrodzenie jest bardzo szeroki – od betony, przez naturalny kamień, aż po kute, dekoracyjne elementy. Jakie są cechy charakterystyczne każdego z rozwiązań oraz jak je ze sobą łączyć?

Ogrodzenie z kompozytu

Ogrodzenia kompozytowe są coraz bardziej popularne, szczególnie przy domach znajdujących się w naturalnym otoczeniu. Posiadają urok naturalnego drewna, jednak są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Takie ogrodzenie wymagają olejowania, a ich czyszczenie nie sprawia wysiłku. Złożone z jednolitych modułów, wzmocnionych profilami aluminiowymi lub stalowymi są odporne na warunki atmosferyczne. Lepiej nie oszczędzać na tym typie ogrodzenia, ponieważ tanie ogrodzenie kompozytowe może się odbarwiać, a pojedyncze elementy nie tak łatwo wymienić.

Tradycyjne, drewniane ogrodzenie

Drewno od setek lat używane jest jako ogrodzenie domu. Kiedyś królowały sztachety, dziś do wyboru są także płoty lamelowe lub łączone ze słupkami betonowymi i kamiennymi przęsła drewniane. Takie ogrodzenie trzeba rok rocznie impregnować, a co jakiś czas konserwować. Im wyższej jakości – ale też droższe – drewno, tym bardziej odporne będzie na warunki atmosferyczne.

Do stawiania ogrodzenia, które łączy ze sobą kilka materiałów, np. beton, kamień i drewno, warto zamówić fachowca z firmy zajmującej się kompleksowym ich montażem, takiej jak ta Mariusza Kopyckiego z Kochanowa. Dzięki temu uzyska się najbardziej estetyczny i trwały efekt.

Tanie, betonowe rozwiązanie

Ogrodzenia betonowe są tanim, bardzo odpornym na czynniki atmosferyczne, biologiczne i chemiczne, lecz nie zawsze estetycznym rozwiązaniem. Samodzielnie betonowy płot, złożony z postawionych obok siebie płyt wygląda dość ponuro i pasuje bardziej do fabryk, niż domów jednorodzinnych. Połączony z drewnem lub elementami kutymi nabiera elegancji.

Z betonu można tworzyć także ogrodzenie ażurowe, które wygląda ciekawiej, niż zwykłe płyty – szczególnie, gdy jest oplecione bluszczem lub obsadzone wiecznie zielonymi roślinami. Przy konstrukcjach, które przekraczają 3 metry, trzeba wykonać pełne fundamenty.

Urokliwy kamień naturalny

Ogrodzenie z kamienia naturalnego, jego imitacji lub cegieł klinkierowych pasuje do niemal każdego domu jednorodzinnego. Jego wykonanie jest bardzo czasochłonne, szczególnie, jeśli nie jest przeplatane drewnianymi lub kutymi przęsłami. To droższe rozwiązanie, jednak bardzo trwałe. Co jakiś czas wymaga jedynie czyszczenia z glonów i mchu, by w niezmienionym stanie przetrwać długie lata.

Drogi i trwały metal

Gotowe czy kute ogrodzenia metalowe to trwałe, oryginalne i odporne na warunki atmosferyczne rozwiązania. Najczęściej trzeba wykonać pod nie podmurówkę. Przy nieograniczonych funduszach warto w nie zainwestować.

Opracowanie:
Kochanów 34
tel. 785 622 818
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz