Materiał Partnera

Typy paneli fotowoltaicznych – czym wyróżniają się konkretne modele?

Typy paneli fotowoltaicznych – czym wyróżniają się konkretne modele?
Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii jest montaż instalacji fotowoltaicznej. Nieodłącznym jej elementem są specjalne panele, które mają kluczowe znaczenie w kontekście efektywności całego systemu. Warto wiedzieć, jakie obecnie rozwiązania w zakresie paneli fotowoltaicznych proponują specjaliści i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu.

Odpowiednia konstrukcja

Panele fotowoltaiczne składają się przede wszystkim z ogniw, które zapewniają sprawność na odpowiednim poziomie. To właśnie dzięki nim możliwe jest pobieranie energii z promieni słonecznych, dlatego przede wszystkim przy wyborze instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na to, jakie ogniwa są w niej zastosowane. Jednym z najpopularniejszych typów paneli jest bez wątpienia model monokrystaliczny, w którym zastosowane ogniwa wykonuje się wyłącznie z ciągnienia jednego kryształu krzemu. To właśnie one wyróżniają się najwyższą sprawnością, która oscyluje w granicach 15 do nawet 19%.

Sporym zainteresowaniem osób decydujących się na instalację fotowoltaiczną cieszą się także panele polikrystaliczne. Ich konstrukcja to ogniwa składające się nie z jednego, ale z wielu kryształów krzemu. To właśnie ten parametr wpływa na ich charakterystyczny kształt – najczęściej są one kwadratowe. Panele polikrystaliczne znaleźć można w ofercie renomowanych dostawców rozwiązań dla fotowoltaiki, takich jak np. firma Solar Industry Jacek Okarmus. Specjaliści polecają również panele z krzemu amorficznego, które są rozwiązaniem najtańszym, jednak wiąże się to ze stosunkowo niską ich sprawnością – utrzymuje się ona na poziomie 6-10%.

Panele drugiego typu

Wspomniane trzy typy paneli fotowoltaicznych określa się jako tzw. moduły pierwszego typu. Warto jednak pamiętać również o proponowanych przez specjalistów panelach drugiego typu, które określane są jako cienkowarstwowe. Zalicza się do nich m.in. modele przygotowywane ze specjalnych ogniw CdTe, które wykonuje się z tellurku kadmu. Osiągają one nawet 12% sprawności, a charakterystycznym rozwiązaniem stosowanym w tego typu panelach fotowoltaicznych jest wykorzystanie wyłącznie jednego ogniwa, podczas gdy w konwencjonalnych modułach jest ich nawet kilkadziesiąt.

W drugim typie zawierają się również panele wykonane z ogniw CIGS – podobnie jak wspomniane już modele CdTe wyróżniają się także niewielką grubością. Wynosi ona bowiem zaledwie kilka mikrometrów, co jest niewątpliwym atutem tego typu modułów. Świetnie sprawdzą się wszędzie tam, gdzie miejsce na instalację jest ograniczone, a budżet przeznaczony na całą inwestycję niezbyt wysoki. Warto jednak w każdym wypadku skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie doradzić wybór optymalnego rozwiązania w zakresie fotowoltaiki.

Opracowanie:
Radziszów, Leśna 6
tel. 503 923 536
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz